Začíná filmový festival Jeden svět. Nabízí vstup do světa klimatické krize
Dvacátý druhý ročník festivalu zvolil za svůj podtitul dětskou průpovídku Až naprší a uschne. „Nevinné lavírování, že něco možná bude a současně nebude, nyní významně vystihuje jednu z podstat klimatické změny, která se dotýká každého z nás – krajina v důsledku narůstajících teplot i dlouhodobě nevhodného hospodaření s půdou neudrží vodu. Vysychá, neplodí. A tak se s jen malou mírou nadsázky ptáme, vystřídají velbloudi naši lesní zvěř a louky zasype pouštní písek?” přibližují organizátoři téma festivalu.
Filmy s environmentální tématikou jsou zařazeny převážně v kategorii Zemětaje, ale ne výhradně. Například téma zahajujícího snímku Země medu není zařazeno v environmentální kategorii, ale svým zkoumáním, co znamená žít v souladu s řádem přírody, přímo vystihuje současný problém lidského vztahování se ke světu.
V kategorii Zemětaje je zařazeno jedenáct filmů. Český snímek Češi jsou výborní houbaři Apoleny Rychlíkové je formulován jako zpráva o stavu české krajiny vytvořené posádkou mimozemské lodi.
Dalšími filmy se prolínají témata negativních dopadů průmyslové činnosti na obyvatele Ruska, Kanady či Burkiny Faso. Dokumentaristé si ale všímají i občanských hnutí, která se staví proti konkrétním průmyslovým záměrům, konkrétně na kolumbijském venkově nebo v německém Hambachu. Norský dokument Utajený život prasat pak konfrontuje proklamace o vysokém životním standardu zvířat se záběry skryté kamery v průběhu pěti let natáčení snímku.
Jako průvodce po probíhající klimatické krizi se dá označit film Led v ohni. Po jeho úterním promítání proběhne debata s předním světovým klimatologem a oceánografem Stefanem Rahmstorfem Můžeme ještě zvrátit klimatickou změnu?
Doprovodný program nabízí ještě další příležitosti, jak se potkat nad environmentálními problémy v souvislostech. Přednáška Pop v časech klimatických změn se například zaměří na hudebníky, kteří se ve své tvorbě vypořádávají se současným stavem planety. Dozvíte se více o hudbě, která se dá označit jako “environmentální pop”. Provedou jí Pavel Turek z Respektu a Miloš Hroch přispívající do A2larmu, Aktuálně.cz a Respektu.
Workshop Jak mluvit s dětmi o změně klimatu se pokusí vypořádat s tím, jak dětem netajit informace o dění ve světě a zároveň je nestrašit. A na workshopu Živé vnitrobloky – lepší klima ve městě? představí spolek Bieno, do jaké míry mohou dvory a vnitrobloky přispět k lepšímu klimatu ve městě.
reklama