https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-4-znaky-financni-negramotnosti-ktere-vas-pripravuji-o-penize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

4 znaky finanční negramotnosti, které vás připravují o peníze

22.11.2019 08:08
Orientujete se ve světě financí? Finanční negramotnost vede v naší zemi údajně k vysoké zadluženosti. Právě proto je už nějakou dobu finanční gramotnost povinnou součástí základního vzdělání a děti se jí ve školách věnují. Jak jste na tom vy?
 

Jak byste ohodnotil vaše finanční znalosti? Sledujete aktuální trendy a víte jak se vyvíjejí třeba úrokové sazby u hypotečních úvěrů? Mnozí se snaží půjčce vyhýbat, jak to jen jde a pokud si ji přesto musí vzít, velmi pečlivě vybírají instituci, u které si půjčí a porovnávají různé nabídky tak, aby je to vyšlo co nejlevněji. Spíše ale převažují ti, kteří se půjčky rozhodně nebojí a jejímu výběru nevěnují velkou pozornost. Hlavně, aby ji získali snadno a rychle.

Neorientujete se v základní terminologii

Jedním ze základních znaků finanční negramotnosti je neznalost základních finančních pojmů. Předtím než se rozhodnete vzít si úvěr nebo si třeba pořídit vozidlo na finanční leasing, zopakujte si bankovní žargon. Víte, jaký je rozdíl mezi úrokem a tzv. roční úrokovou sazbou (RPSN)? Dokážete vlastními slovy popsat, co je to inflace? Neznalost neomlouvá, mrkněte na internet a pojmy si před schůzkou s bankéřem zopakujte, ať se v nabídkách orientujete a nic vás nezaskočí.

Nemáte přehled ve vašich příjmech a výdajích

Finančně gramotní jedinci mají alespoň základní přehled o příjmech a výdajích v domácnosti. Díky tomu pak mohou lépe plánovat jakékoli koupě, opravy, ale i dovolené apod. Ideální je mít tyto příjmy a výdaje zaznamenané třeba v excelové tabulce, díky které se můžete na své finance podívat i zpětně a plánovat tak několik měsíců dopředu. Pokud navíc využíváte internetové bankovnictví, neváhejte ho podrobně prozkoumat. Většina bankovních aplikací nabízí možnost zobrazení zajímavých grafů, kde vám sama vaše výdaje a příjmy ukáže a srovná.

Přeplácíte na nevýhodných půjčkách

Přemýšleli jste někdy o refinancování vaší aktuální půjčky? Nebo třeba o konsolidaci všech vašich úvěrů? I takové možnosti jsou. Nepřeplácejte víc, než je nutné. Srovnejte si aktuální nabídku půjček ve srovnávací kalkulačce. Pokud zjistíte, že byste jinde získali vaši půjčku výhodněji, zanechte na sebe telefonní číslo a spojte se s odborníkem, který vám s refinancováním nebo s konsolidací pomůže.

Nepoznáte finančního šmejda

Poznat neprofesionální finanční poradce není vždycky úplně jednoduché. I zde ale platí pravidlo, důvěřuj, ale prověřuj. Nenechte se nachytat a půjčujte si pouze od prověřených ideálně bankovních instituci. Pokud vám finanční poradce nenaslouchá, neklade vám dotazy a neustále protlačuje jednu nabídku, která je výhodná hlavně pro něj, raději se poohlédněte po nějakém jiném rádci.


reklama


reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist