PR článek
5 tipů, jak šetřit vodou: Od kapajícího kohoutku k využívání dešťovky
Malá změna, velký rozdíl
Zamysleli jste se někdy nad tím, k čemu všemu během dne používáte vodu? Většinou nám to dojde až tehdy, když z kohoutku vinou havárie žádná neteče. Zkuste si to alespoň rámcově popsat: To je čištění zubů, splachování, sprchování a další osobní hygiena, mytí nádobí, mytí rukou, pití vody, omývání ovoce a zeleniny, zalévání zahrady nebo rostlin v květináči, vaření jídla, čaje a kávy, úklid domácnosti od vytírání podlah po mytí oken… A takto bychom mohli pokračovat pěkně dlouho.
Nejspíš se shodneme na tom, že vaření nebo osobní hygiena pitnou vodu vyžadují. Ale co některé z dalších aktivit? Nedaly by se omezit? Nebo při nich relativně vzácnou (a drahou) pitnou vodu nahradit třeba dešťovkou? Nemusíte se rovnou pouštět do revoluce, pro začátek stačí i drobné krůčky, které když se nasčítají, mají velký dopad.
Šetření vody v kuchyni
Zatímco při mytí nádobí pod tekoucí vodou proteče dřezem za 10 minut až 200 litrů, u šetrné myčky na nádobí je spotřeba pouhých 12 litrů na jedno umytí. Co z toho vyplývá? Že můžeme jedním umytím nádobí v myčce ušetřit 94 % z původního objemu vody. A taky při jednom jediném mytí nádobí ušetřit 5 korun. Pokud pustíte myčku jednou denně, dělá ušetřená částka za vodu ročně něco málo přes 1 800 Kč.
V koupelně uplave 70 % denní spotřeby vody
Schválně, rozlišujete při splachování, který ze dvou možných módů splachování použijete? Zatímco u malého splachovače je spotřeba vody okolo 3 litrů, u velkého je to jednou tolik. Šetřit vodu můžete i při čištění zubů. Jak? Jednoduše tím, že během čištění necháte kohoutek vody zavřený. Baterií zvládne protéct i 12 litrů za minutu. Při důkladném 3minutovém čištění je to tedy necelých 40 litrů vody, kterou můžete ušetřit.
V neposlední řadě je tu koupání a sprchování. Sice se říká, že sprchování je úspornější, ale neplatí to v případě, že se sprchujete déle než 6 minut. Na napuštění jedné vany padne většinou 50 až 60 litrů vody. Takové množství proteče ve sprše za už zmíněných 6 minut. Pokud si tedy dopřáváte čtvrthodinovou sprchu v domnění, že šetříte svou peněženku i životní prostředí, jste na omylu.
Jak šetřit spotřebu vody na zahradě
Na závlahu jednoho čtverečního metru se spotřebuje přibližně 350 až 650 litrů vody ročně. Jen pro představu, pokud má vaše zahrada 500 metrů čtverečních, je to zhruba 300 000 litrů pitné vody za rok. To je ještě o 50 kubíků víc vody, než jaký je objem velkého plaveckého bazénu v pražském Podolí. Není potřeba zdůrazňovat, že to není zrovna ekonomické, ani ekologické.
Řešení tohoto „problému“ je snadné: Dešťová voda. Díky zachytávání dešťovky do nádrže budete mít dostatek vody na zalévání a jako bonus se bude plodinám lépe dařit. Dešťovka je totiž pro rostliny daleko vhodnější než kohoutková voda, protože není tak tvrdá a čištěná chlorem.
Jak na zachytávání dešťovky
Jednou z možností, jak zachytávat dešťovou vodu, jsou sudy pod okapem. Ty ale nejsou bezedné a zdaleka toho nepojmou tolik jako akumulační nádrž. K té navíc často patří elektrická řídicí jednotka, která vám umožní dešťovkou kromě zalévání i splachovat nebo prát. Počáteční investice na pořízení akumulační nádrže není zanedbatelná a pohybuje se v řádech desítek tisíc korun, ale díky státní dotaci Dešťovka získáte až 50 % z ceny projektu zpět. A to už je podstatně příznivější.
reklama