https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-5-tipu-jak-setrit-vodou-od-kapajiciho-kohoutku-k-vyuzivani-destovky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

5 tipů, jak šetřit vodou: Od kapajícího kohoutku k využívání dešťovky

4.6.2021 16:09
Průměrná denní spotřeba pitné vody na osobu se v Česku pohybuje kolem 90 litrů. Z toho jen 5 až 10 litrů slouží k našemu přežití (tedy na přípravu jídla a pití). Rozhodně je tu ale prostor pro šetření. I proto, že změnou některých svých návyků můžete za vodu ušetřit i několik tisíc ročně. Přečtěte si 5 tipů, které vám pomohou šetřit nejen finance, ale i životní prostředí. Navíc začít šetřit vodou můžete klidně hned!
 

Malá změna, velký rozdíl

Zamysleli jste se někdy nad tím, k čemu všemu během dne používáte vodu? Většinou nám to dojde až tehdy, když z kohoutku vinou havárie žádná neteče. Zkuste si to alespoň rámcově popsat: To je čištění zubů, splachování, sprchování a další osobní hygiena, mytí nádobí, mytí rukou, pití vody, omývání ovoce a zeleniny, zalévání zahrady nebo rostlin v květináči, vaření jídla, čaje a kávy, úklid domácnosti od vytírání podlah po mytí oken… A takto bychom mohli pokračovat pěkně dlouho.

Nejspíš se shodneme na tom, že vaření nebo osobní hygiena pitnou vodu vyžadují. Ale co některé z dalších aktivit? Nedaly by se omezit? Nebo při nich relativně vzácnou (a drahou) pitnou vodu nahradit třeba dešťovkou? Nemusíte se rovnou pouštět do revoluce, pro začátek stačí i drobné krůčky, které když se nasčítají, mají velký dopad.

Šetření vody v kuchyni

Zatímco při mytí nádobí pod tekoucí vodou proteče dřezem za 10 minut až 200 litrů, u šetrné myčky na nádobí je spotřeba pouhých 12 litrů na jedno umytí. Co z toho vyplývá? Že můžeme jedním umytím nádobí v myčce ušetřit 94 % z původního objemu vody. A taky při jednom jediném mytí nádobí ušetřit 5 korun. Pokud pustíte myčku jednou denně, dělá ušetřená částka za vodu ročně něco málo přes 1 800 Kč.

Je efektivnější koupel, nebo sprchování? Záleží na čase, který ve sprše strávíte.
Je efektivnější koupel, nebo sprchování? Záleží na čase, který ve sprše strávíte.

V koupelně uplave 70 % denní spotřeby vody

Schválně, rozlišujete při splachování, který ze dvou možných módů splachování použijete? Zatímco u malého splachovače je spotřeba vody okolo 3 litrů, u velkého je to jednou tolik. Šetřit vodu můžete i při čištění zubů. Jak? Jednoduše tím, že během čištění necháte kohoutek vody zavřený. Baterií zvládne protéct i 12 litrů za minutu. Při důkladném 3minutovém čištění je to tedy necelých 40 litrů vody, kterou můžete ušetřit.

V neposlední řadě je tu koupání a sprchování. Sice se říká, že sprchování je úspornější, ale neplatí to v případě, že se sprchujete déle než 6 minut. Na napuštění jedné vany padne většinou 50 až 60 litrů vody. Takové množství proteče ve sprše za už zmíněných 6 minut. Pokud si tedy dopřáváte čtvrthodinovou sprchu v domnění, že šetříte svou peněženku i životní prostředí, jste na omylu.

Jak šetřit spotřebu vody na zahradě

Na závlahu jednoho čtverečního metru se spotřebuje přibližně 350 až 650 litrů vody ročně. Jen pro představu, pokud má vaše zahrada 500 metrů čtverečních, je to zhruba 300 000 litrů pitné vody za rok. To je ještě o 50 kubíků víc vody, než jaký je objem velkého plaveckého bazénu v pražském Podolí. Není potřeba zdůrazňovat, že to není zrovna ekonomické, ani ekologické.

Řešení tohoto „problému“ je snadné: Dešťová voda. Díky zachytávání dešťovky do nádrže budete mít dostatek vody na zalévání a jako bonus se bude plodinám lépe dařit. Dešťovka je totiž pro rostliny daleko vhodnější než kohoutková voda, protože není tak tvrdá a čištěná chlorem.

Letošní rok je zatím srážkově nadprůměrný. To ale neznamená, že bychom měli vodou bohapustě plýtvat.
Letošní rok je zatím srážkově nadprůměrný. To ale neznamená, že bychom měli vodou bohapustě plýtvat.

Jak na zachytávání dešťovky

Jednou z možností, jak zachytávat dešťovou vodu, jsou sudy pod okapem. Ty ale nejsou bezedné a zdaleka toho nepojmou tolik jako akumulační nádrž. K té navíc často patří elektrická řídicí jednotka, která vám umožní dešťovkou kromě zalévání i splachovat nebo prát. Počáteční investice na pořízení akumulační nádrže není zanedbatelná a pohybuje se v řádech desítek tisíc korun, ale díky státní dotaci Dešťovka získáte až 50 % z ceny projektu zpět. A to už je podstatně příznivější.

Pokud nemáte vlastní zdroje na financování výstavby nádrže (dotace se totiž vyplácí až zpětně), můžete využít EKO půjčku od Hello bank! Ta je přímo navázaná na dotační program Dešťovka: Specialista z banky vám pomůže nejen se zprostředkováním půjčky s výhodným úrokem, ale také se samotnou žádostí o dotaci.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist