PR článek
Časopis Ochrana přírody o fenoménu Labe a labského údolí
Rubrika Výzkum a dokumentace nabízí ve sledu tři články. První, zaměřený na bahnité náplavy v ČR a na Labi od autorů Vladimíra Bejčka a Evy Volfové. Druhý, navazující článek Jana Hradeckého a kol. o bilanci sedimentů a jejich dynamice v korytech řek. A třetí o klimatických změnách a jejich vlivu na bilanci povodí Labe po Drážďany.
Negativní dopad na teritoria bobra evropského na řece Labi v případě realizace stavby plavebního stupně Děčín shrnuje ve svém článku Jitka Uhlíková. Iris Brunar z Německa pak článkem Mýty plavebního stupně Děčín na téma navazuje a oponuje zažitá „klišé“ této stavby.
O studii proveditelnosti kanálu D-O-L v článku z rubriky Ochrana přírody polemizuje Petr Havel.
Milan Růžička popisuje vývoj návrhu na vyhlášení evropsky významné lokality Louky u Přelouče a o aktualizaci Koncepce zprůchodnění říční sítě České republiky se dozvíme z článku Zdeňka Vogla.
O tom, zda krkonošští tetřívci přežijí rok 2040, se ve svém článku zamýšlí Jiří Flousek. Za posledních 40 let se totiž počet tetřívků, který původně obýval celé území České republiky, snížil o 80 %.
Rubrika věnovaná historii ochrany přírody nás článkem Tomáše Hrdinky zavede do Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G. Masaryka, který byl založen přesně před 100 lety. V článku Pavla Pešouta se seznámíme s profesorem Jaromírem Klikou (1888 – 1957), vůdčí osobností poválečné ochrany přírody.
Skutečnost, že krajina labského údolí přitahovala romantické malíře již v 19. století, a že kaňon Labe byl kolébkou evropské turistiky, se dozvíme od Zdeňka Patzelta.
Rozhovor přinášíme tentokrát s náměstkem ministra životního prostředí ČR pro řízení sekce ochrany přírody Vladimírem Dolejským.
Přejeme příjemné čtení.
reklama