https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-cesky-vyrobce-efko-predstavuje-novou-stavebnici-eco-roto-hracku-ktera-mysli-na-budoucnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Český výrobce EFKO představuje novou stavebnici ECO Roto – hračku, která myslí na budoucnost

29.4.2024 08:37
Designérka Lucia Čmilanská.
Designérka Lucia Čmilanská.
Zdroj | www.efko.cz
Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech uvádí na trh novou eco-friendly řadu stavebnic nesoucí název ECO Roto. Jde o inovativní hračky kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Stavebnice ECO Roto jsou vyrobené z pečlivě vybraných materiálů, šetrných k přírodě. Za jejich originálním grafickým pojetím stojí designérka Lucia Čmilanská. Ta na výrobcích úzce spolupracovala s vývojovým oddělením firmy EFKO. Řada zahrnuje čtyři tematické stavebnice, které jsou určeny dětem od 4 let. Jde o skvělé pomocníky pro rozvoj jemné motoriky a fantazie předškoláků.
 
Každý prvek z naší nové stavebnice pochází z recyklovaných materiálů, ať se již jedná o silnou lepenku, která má zdroj ve sběrovém papíru nebo o šrouby a matičky, které se vyrábí z již použitého vyčištěného a recyklovaného plastu,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Konstrukce stavebnice je vytvořena tak, aby bylo použito co nejmenší množství spojovacího materiálu – šroubů a matiček. Lepenkové díly jsou navržené s ohledem na co nejmenší podíl odpadu při výrobě. Ten se ale i tak dále vrací do výroby nového materiálu. Šrouby a matice se speciálním stoupáním jsou zároveň důležitým konstrukčním prvkem, který zdokonaluje jemnou motoriku dětí. Rovněž balení je eco-friendly.

Všechny papírové/kartonové části výrobku včetně balení jsou vyrobeny v režimu přísné certifikace FSC. „To znamená, že produkty vznikly v souladu se zásadami udržitelného lesního hospodaření. Stavebnice kompletně vyrábíme na Vysočině. Neputují tak k zákazníkům přes půl světa. Zaprvé tím snižujeme uhlíkovou stopu a zadruhé dáváme práci lidem v regionu. Podporujeme myšlenku cirkulární ekonomiky,“ říká Miroslav Kotík.

Zdroj | www.efko.cz

V roce 2019 mě coby designérku oslovila firma Efko, zda bych se nechtěla podílet na tvorbě nové ekologické stavebnice pro předškoláky. Toto téma mě hodně zaujalo. Následně jsem spolu s vývojovým oddělením tohoto českého výrobce strávila nespočet hodin skicováním, výrobou modelů a testováním s dětmi a rodiči,“ vypráví designérka Lucia Čmilanská.

Původně mělo jít o stavebnici s modely zvířátek, ale nakonec jsme kvůli větší variabilitě přidali postavičkám i herní prostředí – domečky, ploty, stromy,“ vysvětluje Lucia Čmilanská.

Hračka je jednoduchá a přímočará. Děti tak mají více prostoru pro kreativitu a nejsou zahlceny zbytečnými detaily nebo přehnanou barevností. Stavebnice cílí na zlepšení jemné motoriky a technické dovednosti dětí. Čeká je nejen zábavné šroubování, ale například i sestavení hradní brány nebo 3D domečku pomocí rohových spojek ve tvaru písmene U.

Jednotlivé tvary kartonových částí byly navrženy tak, aby se každé téma vešlo na jeden tiskový arch a výrobek měl co nejméně odpadu. Mám nesmírnou radost, že se stavebnice začíná objevovat v dětských pokojíčcích a plní tak svoji misi - přinášet radost a kreativitu malým dětem,“ vysvětluje Lucia Čmilanská.

Zdroj | www.efko.cz

Jako lektorka se v praxi stále více setkávám s tím, že děti mají velké problémy i s jednoduchými motorickými činnostmi, jako oblékání, zavazování tkaniček, skládání puzzle, proto takové stavebnice velmi vítám,“ říká Jitka Zelená, 20 let aktivní pedagožka se zkušeností s lektorováním od mateřských škol až po Univerzitu třetího věku.

Oceňuji kvalitu použitého materiálu, variabilitu stavebnice i drobné doplňky, které stavebnice nabízí. Firma Efko beze sporu patří se svými zkušenostmi a inovativními nápady k TOP výrobcům na českém trhu. Doporučuji její výrobky do každé školy, třídy, družiny, a snad i každé rodiny,“ hodnotí novou stavebnici Jitka Zelená.

Zdroj | www.efko.cz

Stavebnici ECO Roto lze zakoupit již nyní přímo na e-shopu výrobce https://eshop.efko.cz a ve vybraných hračkárnách. K dispozici jsou čtyř tematicky zaměřené stavebnice – Bláznivá ZOO, Veselá farma, Kouzelný mlýn a Tajemný hrad.

Děti si za pomoci šroubků/matiček mohou z kartonových dílů sestavit zvířátka, pohádkové postavičky a prostředí související s daným tématem. To lze pak různě měnit dle fantazie, hrát se sestavenými figurkami divadlo a podobně. Ve spolupráci s rodiči pak děti mohou pojmenovávat jednotlivá zvířátka a prvky jako střecha, strom nebo mrkev a určovat barvy, které jednotlivé díly znázorňují. Doporučená jednotná cena je 359 Kč.

Zdroj | www.efko.cz

Firma EFKO-karton, s. r. o., tradiční český výrobce hraček, vznikla v roce 1993. Nyní patří mezi několik málo společností, které zachovaly celou výrobu hraček v České republice. Výroba je soustředěná do dvou závodů na Vysočině – do Nového Veselí a Korouhve u Poličky. Zaměřuje se na vývoj a výrobu her a hraček, které nejen baví, ale mají zároveň edukativní úlohu. Velká část výrobků vzniká ve spolupráci se speciálními pedagogy. Vývojové oddělení firmy klade důraz na kvalitu materiálů, ze kterých se výsledné produkty skládají.

Posláním firmy je vytvářet kvalitní výrobky s trvalou hodnotou, které slouží více generacím. Kromě výroby vlastních produktů se EFKO specializuje i na zakázkovou výrobu her a luxusních obalů na míru. Společnost mimo jiné vyrobila největší herní plán na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů.

Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – cenu Grand Prix odborné poroty FOR TOYS 2010 za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.

V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty.

V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut MultiGO FIRE set a MultiGO BUILD set a za deskovou hru Picasso.

V roce 2019 EFKO obdrželo v soutěži HVĚZDA 3D REKLAMY tři tituly: Absolutní vítěz soutěže, Inovace roku a první místo v kategorii Taylor made za výrobek 3D piškvorky. V roce 2022 a 2023 získal brand Igráček spotřebitelské ocenění Nejdůvěryhodnější značka a vzdělávací soubor Hry pro předškoláky získal ocenění Hračka roku.

Firma je činná také na poli charitativním. Podporuje nadaci Hvězdy dětem, FOD a jejich projekt Klokánek, společnost Revenium, vybrané školy a školky, charity a nedaleký Hospic. Úspěšně se také firma zapsala v roce 2020/2021 svým projektem Pomáhej s Igráčkem, reagujícím na nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků ve zdravotních zařízeních, charitách a seniorských domech. Více na www.efko.cz


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist