PR článek
Chřipka, COVID a ty ostatní... Na jaké nemoci si dát pozor (nejen) v zimě?
Rozpoznat jednotlivé nemoci je oříšek...
...alespoň z laického pohledu. Obecně se nejsnáze vypořádává s nachlazením. Pro něj je typická rýma, kašel, bolest v krku a maximálně zvýšená teplota. Chřipka trvá obvykle o něco déle a projevuje se horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, svalů a kloubů a později suchým kašlem. COVID-19 je nejzáludnější mj. kvůli individuálnosti příznaků. Obzvlášť současná mutace delta svými projevy (bolesti hlavy, rýma, zvýšená teplota, zimnice, bolest svalů, únava, ztráta chuti k jídlu) balancuje na hraně mezi chřipkou a nachlazením. Na tlumení bolestí hlavy existuje řada dostupných preparátů v lékárnách
Lékaře kontaktujte telefonicky
Pokud vás přepadne nějaký bacil, konzultujte svůj stav s lékařem - a to nejprve telefonicky, abyste neohrozili sebe ani ostatní. Praktický lékař vyhodnotí, o jakou nemoc by se mohlo jednat, a doporučí vám buď vhodné léky, osobní vyšetření nebo vypíše žádanku na PCR test ověřující přítomnost koronaviru v těle. Při virových onemocněních se přistupuje primárně k léčbě jednotlivých příznaků. Důležité je také dodržovat klidový režim a dostatečně pít.
Zapracujte na posílení imunity
Prevence „zimních“ nemocí spočívá zejména v posilování imunity. Nejde jen o vitamín C, ale řadu dalších látek, které se na imunitě podílejí. Do stravy proto zařaďte hodně ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, ořechů, vajec, ryb a mléčných výrobků. Imunitu zvyšuje také pravidelná pohybová aktivita (nejlépe na čerstvém vzduchu) a dostatečný odpočinek. Kromě toho dbejte na dostatečnou hygienu rukou a v období zvýšeného výskytu virových onemocnění se zbytečně nepohybujte v místech s vysokou koncentrací osob. Dalším preventivním krokem proti chřipce a COVID-19 je pak očkování, které snižuje riziko nákazy nebo alespoň zvyšuje šanci na mírnější průběh nemocí.
reklama