https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-co-vse-zjistite-z-analyzy-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Co vše zjistíte z analýzy pitné vody?

25.6.2020 12:21 (moni.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Visual hunt
Analýza pitné vody je službou, která se díky specializovaným soukromým laboratořím stává jednoduše dostupnou pro veškerou veřejnost. Jedná se přitom o službu, kterou by měl využít minimálně každá majitel vlastního vodního zdroje či pro kontrolu kvality pitné vody a rozvodů.
 

Základní ukazatele a chemické vlastnosti

Naprosto základními ukazateli rozboru jsou chemické vlastnosti, které částečně dokážeme rozeznávat i sami. Jsou jimi například chuť, či zákal tekutiny. Ty mohou mnohdy napovědět například intenzitu a druh znečištění. K základním ukazatelům se pak například řadí i zápach odebírané tekutiny anebo její tvrdost, kterou měříme v dobře známém pH.

Dalšími naprosto zásadními ukazateli je nasycenost konkrétními chemickými látkami. Jedná se většinou o těžké kovy a minerály jako je hořčík, vápník, železo, mangan či sodík. Ale často také ve vodě najdeme i fluoridy a sírany.

Rozbor nám vždy dobře napoví, zdali jsou tyto látky ve vodě kvůli jejímu přirozenému charakteru, jako například u minerálních pramenů či zdali nejsou ve vodě kvůli pronikání látek do potrubí anebo dokonce samotnému nekvalitnímu rozvodu vody.

Bakteriologické rozbory

Samotné rozbory, které byly uvedené, si můžete v mnoha případech obstarat i částečně sami. Jenže rozbor bakterií spadá do úplně jiné kategorie a může se ukázat jako velice důležitý. Věnují se mu profesionální laboratoře jako například Moni.cz. V hloubkovém bakteriologickém rozboru se identifikují především nejčastější a nejnebezpečnější kmeny bakterií a jejich přítomnost, popřípadě i nasycenost ve vodním zdroji.

Nejčastějšími a nejobávanějšími bývají například kmeny Escherichia coli, či Enterokoky. Jejich přítomnost v pitné vodě bývají většinou takzvaného fekálního charakteru. K takovému znečištění dochází například průsakem kompostů či žumpy.


reklama


 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist