https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-daji-se-kotle-na-pelety-povazovat-za-ekologicke-vytapeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Dají se kotle na pelety považovat za ekologické vytápění?

25.10.2021 16:55
Kolem zvyšující se ceny energií je velká debata a lidé uvažují, čím vytápět, aby neplatili horentní sumy. I proto začíná o kotlích na tuhá paliva uvažovat stále širší skupina lidí než doposud.
 

Jaké jsou kotle na tuhá paliva?

Trh nabízí více druhů kotlů: kotel na pelety, dřevo nebo uhlí. Všechny musí splňovat ekologický minimální standard –⁠ takzvané podmínky ekodesignu. Jedná se o vypočítanou hodnotu, která zohledňuje jak spotřebu paliva při maximálním i minimálním výkonu kotle, tak spotřebu elektrické energie potřebné pro jeho provoz.

A brzy bude platit další ekologická podmínka. Od září roku 2022 již nebude možné používat kotle, které nespadají minimálně do 3. emisní třídy. Velmi starým typům kotlů tedy za chvíli odzvoní. Emisní třída značí, kolik emisí kotel v provozu vypouští do ovzduší. Tříd je celkem pět a čím je vyšší, tím je kotel ekologičtější.

Trend je jasný – produkovat co nejméně emisí. Kotle ve vyšší emisní třídě mají jinou konstrukci a využívají jiné způsoby spalování tak, aby se dostali na téměř nulové vypouštění emisí. Jiné kotle se už pár let ani koupit nedají.

Spouští se nové dotační programy

Letošní podzim startuje další kolo dotačních programů. Má podpořit přechod na ekologičtější vytápění. Jedná se o program Nová zelená úsporám 2021+ a o další vlnu kotlíkových dotací. Pokud máte zájem o jeden z dotačních programů, musíte být vlastníkem nemovitosti.

U kotlíkových dotací získají domácnosti s nižšími příjmy na výměnu starého kotle až 95 % ceny. Podpora se týká kotlů na biomasu, tedy pelety nebo dřevo, dále elektrických a plynových tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů.

Finance z programu Nová zelená úsporám 2021+ můžou využít ti, kteří vyměňují elektrické vytápění za tepelné čerpadlo, nebo soustavy lokálních topidel za pevná paliva. A poslední možností, jak dotaci využít, je nechat si proplatit příslušenství a zapojení do otopné soustavy.

Kotle na pelety jsou ekologické, ekonomické i pohodlné na užívání

Z jednotlivých typů kotlů jsou nejekologičtější i nejpohodlnější na používání automatické kotle na pelety. A to z několika důvodů.

   1. Pelety jsou ekologické palivo. Jedná se o slisované dřevěné piliny ve tvaru válečků standardizované velikosti. Dříve vznikaly výhradně na pilách z dřevního odpadu. Dnes se většina zpracovává ve speciálních peletárnách, které skupují piliny z pil, a pak z nich vyrábí pelety. Vznik paliva tedy může být velmi ekologický. Především v případě, že pálíte dřevní odpad, který by jinak skončil na skládkách.

   2. Cena pelet je v průběhu let poměrně stabilní. Ceny ovšem kolísají během roku. Nejlevněji se dají koupit v létě a na jaře po topné sezóně. Na jejím začátku jsou zase nejdražší.

   3. Kotle na pelety spadají do 5. emisní třídy. Vypouštějí tedy minimální množství emisí. Konkrétní hodnoty se liší u jednotlivých výrobců a typů kotlů.

   4. Kotle se zásobníkem si mohou dávkovat pelety automaticky – a to díky jejich standardizovanému tvaru. Majitelé kotlů tím pádem nemusí často přikládat. Stačí jednou až dvakrát týdně doplnit zásobník. Automatické přikládání je ale také ekologické. Kotel si totiž doplňuje palivo v takovém množství, které potřebuje na vytopení interiéru na požadovanou teplotu. Díky tomu se nepřetápí.

   5. Kotle na pelety se zásobníkem ve spojení s termostatem zajistí, že si nastavíte požadované teploty na termostatu nebo v aplikaci na mobilu a nemusíte se o kotel téměř starat. Občas doplňujete pelety a kontrolujete čistotu kotle.

   6. Spotřeba u menšího rodinného domu není závratná. Pohybuje se kolem 4,5 až 5 tun pelet za topnou sezonu. Po přepočtu na ceny z roku 2020 se jedná asi o 25 000 korun.

Výroba kotlů na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva se vyrábějí z oceli nebo z litiny. Výroba oceli nebo litiny není sama o sobě příliš ekologická. Přesto však výrobci oceli a litiny musí splňovat platné emisní limity. To znamená, že i v tomto odvětví je tlak na snížení emisní zátěže.

Výrobci kotlů následně kupují ocelové plechy nebo litinové odlitky, ze kterých kotle vyrábějí. Taková výroba už ekologická je. Ve výrobnách se dělí a ohýbá materiál. Plechy se povrchově upravují, poté následuje montáž a balení produktu.


reklama


 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist