https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-domaci-uzeni-nemusi-byt-vubec-slozite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Domácí uzení nemusí být vůbec složité

12.1.2022 15:09
Uzené maso je oblíbené nejen u nás, ale v podstatě všude na světě. Jeho chuť je hodně závislá nejen na použitém koření, ale rovněž i na způsobu uzení. Proto mnoho klobásek pocházejících z hypermarketů není příliš dobrých. Vůbec to však nevadí, jelikož dnes už bez potíží koupíte i daleko chutnější domácí verze, případně se do uzení můžete pustit svépomocí.
 

Proč o domácím uzení vůbec přemýšlet?

Pokud máte rádi chutné uzené a nechcete příliš utrácet, asi vám nakonec nic jiného než koupě domácí udírny nezbyde. Na první pohled se jedná o docela špatnou investici, jelikož udírny nejsou zrovna nejlevnější, nicméně když si vše důkladně propočítáte, ztratní určitě nebudete.

Minimálně co se zdraví týče, se nejedná o krok vedle. Vždy totiž budete přesně vědět, jak byl váš produkt vyroben a co všechno jste do něj dali. Navíc chuťově jistě vytvoříte daleko lepší věci než dnešní továrny na jídlo.

Inspiraci můžete najít třeba na internetu

Uzení není žádná raketová fyzika, avšak nějaké znalosti k tomu přeci jen potřebujete. Proto, jste-li naprostí laici, je dobré se před prvním uzením náležitě připravit. K tomuto účelu můžete využít spoustu učených knih, avšak stejně dobře vám poslouží i internet.

Existuje celá řada zajímavých článků, které se tímto fenoménem dopodrobna zabývají a z nichž můžete ledacos užitečného pochytit.

Ač je to k nevíře, v tomto případě vám mohou být nápomocny i mnohé sociální sítě a diskuzní fóra. Jako skoro všechno na světě, tak i uzení se na těchto místech docela pravidelně probírá. Výhodou v tomto případě je, že se můžete i na ledacos zeptat. Často dokonce dostanete odpověď takřka okamžitě. Hodně věcí vám tak může dát smysl mnohem rychleji, než kdybyste čerpali pouze z jednoho zdroje.

Určitě stojí za to prohlédnout si i některá zajímavá videa o uzení, která najdete hlavně na YouTube. Je pravda, že tam převažují hlavně anglické návody, ovšem najdete tam i pár českých ukázek, jež by vás mohly nasměrovat tím správným směrem.

Bez kvalitního masa to nejde

Mnoho lidí se domnívá, že i nekvalitní maso může být nakonec vlivem tepelné úpravy skvělé. Takhle to však nefunguje. Chcete-li vařit, grilovat nebo udit, vždy si sežeňte opravdu dobré suroviny, které nejenže nezapáchají, ale rovněž nemají pochybnou barvu. Zelená je dobrá pro papriku, ne pro vepřové.

Vhodné suroviny pro uzení pochopitelně nakoupíte víceméně v jakémkoliv supermarketu, ovšem toužíte-li po něčem trochu lepším, zajděte si k malému řezníkovi. Ti obvykle mají ty nejlepší kousky masa široko daleko.

Do čeho maso naložit?

Maso se běžně nakládá před grilováním, není tedy důvod ho nenaložit i před uzením. V tomto případě nemusíte za všech okolností experimentovat. Žádné tatarky ani kečupy nepoužívejte. Víceméně vám bohatě stačí obyčejná nebo mořská sůl.

Samozřejmě, že ji můžete ozvláštnit i různými bylinkami a dalšími přísadami, ale nic se nemá přehánět. Bylinou směs se solí důkladně promíchejte a vetřete opatrně do masa. To uložte do mísy, kterou omotejte potravinářskou fólií a uložte do chladu. Kuřecímu a obecně bílému masu bohatě postačí takto ležet jeden až dva dny. Vepřové ovšem vyžaduje daleko více času, a sice minimálně měsíc, spíše měsíc a půl.

Někdo směs koření běžně dává do vody a nechá pár minut povařit. Udělá se tím slabší vývar, do něhož je možné maso rovněž ponořit a uložit do chladničky či špajzu.

Jak dlouho se maso dělá?

Délka uzení masa úzce souvisí s jeho velikostí, respektive s typem. Kuřecí může být při vyšších stupních hotové během pár minut, zatímco tužší vepřové se obvykle dělá přes hodinu. Proces lze urychlit zvýšením teploty, ovšem pozor, abyste to nepřepískli. V tomto směru je dobré řídit se návody a vždy nastavit teplotu tak, jak je doporučováno. Experimenty se zde nevyplácí.

Jakou zvolit udírnu?

Udíren je celá řada. mohou být plechové, cihlové, dřevěné či třeba z oceli. Zásadní je, zda se jedná o pevnou konstrukci či s ní můžete běžně manipulovat a přenášet ji, jak se vám zlíbí.

Nepřenosné udírny jsou zajímavé hlavně svou velikostí. Díky tomu se do nich vejde spousta potravin, které je možné zpracovat na jeden zátah. To dosti citelně šetří čas, nicméně nejste-li udič fanatik, případně nemáte dostatečně velkou zahradu na takovouto stavbu, bohatě by vám měla stačit přenosná udírna, ideálně digitální.

Jednoduchá práce

Dnes je digitální kdeco, takže by vás asi nemělo překvapit, že tento trend dostihl i udírny. Ono není ani divu, jelikož uzení není kdovíjak snadnou záležitostí. Starat se o všechno okolo je někdy dost složité i pro zkušené jedince, natož pak pro začátečníky, co se teprve rozkoukávají.

Digitální udírna je obdobně sofistikovanou záležitostí, jako kupříkladu nová horkovzdušná nebo mikrovlnná trouba. Ovládání je jednoduché, skoro až primitivní. Snadno se dostane do krve a člověk často nemusí ani pořádně číst návod.

Moderní verze digitálních udíren mají stejně jako multifunkční mikrovlnky mnoho možností přednastavení, což celý proces zjednodušuje a tím i urychluje. Stačí jen vložit maso, zapíchnout do něj teploměr a zvolit adekvátní režim. Přístroj vše pohlídá a vy tak nebudete muset celou dobu stát u udírny a hlídat, jestli je teplota uvnitř dostatečná či zda už není maso dobré.

Uzení s přáteli

Stejně jako grilovaná jídla se dají ihned po dokončení konzumovat i čerstvě vyuzené potraviny. Vůbec tak není do věci si tuto rituální přípravu jídla zpříjemnit vhodnou společností. Hlavně s moderní digitální udírnou, která dokáže vše podstatné kontrolovat, se můžete věnovat svým hostům, aniž byste museli neustále odbíhat prohlížet uzené.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist