https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-ekologicke-drevene-brikety-vas-zahreji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Ekologické dřevěné brikety vás zahřejí

18.1.2024 15:45
Zdroj | Freepik
Chcete si dopřát pohodlí a zároveň využívat obnovitelné zdroje? Pak jsou dřevěné brikety dobrou volbou. Patří mezi pevná paliva, která jsou vysoce šetrná vůči naší planetě. Přečtěte si o nich všechny podstatné informace.
 

Recyklované dřevěné brikety pro krby, kotle a kamna

Zdrojem pro výrobu kvádrových a válcových ekobriket jsou odpadní suroviny z pilařských a truhlářských závodů. Při zpracování kmenů vznikají piliny, hobliny a štěpka nebo také zůstává kůra, které nemají žádný podstatný způsob využití. Jejich stlačením se zrodí nové pevné palivo, které splňuje veškeré ekologické standardy dnešní doby. Dřevěné brikety jsou optimálním řešením, pokud hledáte vysokou efektivitu vytápění za příznivou cenu.

Proč jsou brikety dřevěné prospěšné životnímu prostředí?

Topení stlačenou dřevní biomasou patří mezi uhlíkově neutrální až negativní procesy, které zpomalují globální změnu klimatu. Při jejich spalování se do atmosféry dostane maximálně takové množství oxidu uhličitého, jaké si listnatý nebo jehličnatý strom uložil do své hmoty. V současné době probíhá lesní hospodářství udržitelným způsobem, kdy každý vykácený kmen nahradí nová sazenice. Přidáním zbývajícího popela do kompostu zakončíte koloběh prvků. Za přírodní hnojivo plné minerálů se vám rostliny odvděčí bohatou úrodou.

Jak probíhá výrobní proces dřevěných briket?

Každý poctivý výrobce dřevěných briket si dává záležet na kvalitě vstupní suroviny. Čisté piliny a hobliny z jednoho druhu nebo směsi dřevin je nutné nejprve vysušit. Pak přichází na řadu rozemletí na jednotné kousky do velikosti 1 cm. Jemnozrnný materiál se pod tlakem a zvýšenou teplotou transformuje v hydraulickém nebo mechanickém lisu do kvádrů a válců. O celistvost se stará přirozeně obsažený lignin, který v lisu zkapalní a po vychlazení opět ztuhne. Proto není nutné přidávat chemická aditiva či lepidla, proto jde o čisté palivo.

Jaké vlastnosti jsou důvodem k výběru ekobriket?

Dřevěné brikety jsou prospěšné nejen životnímu prostředí, ale i těm, kteří s nimi topí. V první řadě s nimi můžete začít ihned přikládat. Mezi hlavní pozitiva patří vysoká výhřevnost, která se pohybuje mezi 17 – 19 MJ/ kg podle druhu stromu a míry stlačení. Nízká vlhkost do 10 % napomáhá plnému zužitkování této energie.

Důkazem je minimum zbývajícího popela. Dlouhá doba hoření a žhnutí vám umožní méně častou práci u topeniště. A poslední výhodou je snadné skladování na menším prostoru, protože každá ekobriketa obsahuje až 3 špalky dřeva.

Kdy si můžete pořídit nejlevnější dřevěné brikety?

Nákupem ve správnou dobu můžete ušetřit nemalé finance. Zároveň se vyhnete napětí, za jak dlouho dorazí vaše dodávka. Pořiďte si své oblíbené dřevěné brikety ve slevových akcích po konci topné sezóny. Koncem jara a začátkem léta jsou sklady výrobců a obchodníků plné a vy máte možnost širokého výběru. Včasným pořízením pevného paliva se vyhnete stresu a navíc uspoříte.

Kde koupíte dřevěné brikety?

Chcete si pořídit zásoby ekologického paliva do krbu, kotle či kamen? Na prodej dřevěných briket je specializovaný e-shop Briketydrevene.cz. Chcete se před nákupem poradit? Na infolince na vás čekají odborníci, kteří vám ochotně poskytnou rady. Doprava je zdarma po celé České republice až před bránu vašeho domu.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist