https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-ekologicky-obal-zvolte-krabici-z-vlnite-lepenky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Ekologický obal? Zvolte krabici z vlnité lepenky

30.6.2022 10:13
Kartonové krabice jsou tou správnou volbou, pokud jde o udržitelný obal. Používají je e-shopy pro zasílání produktů svým zákazníkům, ale hojně je využívají i soukromé osoby, jako běžný zásilkový obal. Jsou dostupné, poměrně levné a hlavně ekologické.
 
V mnoha případech se jedná se o vhodnou alternativu plastových obalů, ačkoliv je pravdou, že ne vždy dokáže karton plasty nahradit. Kartonové krabice vyrobené z vlnité lepenky jsou biologicky rozložitelné. A to bez jakéhokoliv negativního vlivu na životní prostředí. Vyrábí se totiž z recyklovaného papíru a organického škrobového lepidla. Vlnitá lepenka má univerzální využití, je tvárná, lehká – přesto pevná. Dá se použít opakovaně. A pokud už pro ni nemáte využití – šup s ní do kontejneru na papír! Dá se recyklovat až 9x.

Jedná se o ryze ekologický materiál.

Není karton jako karton

Vlnitá lepenka se rozlišuje podle vrstev, ze kterých se skládá.

Nejčastěji se asi setkáte s tří a pětivrstvými typy vlnité lepenky, ale existují i např. sedmivrstvé či desetivrstvé.

Jak poznáte, o jakou lepenku se jedná? Je to jednoduché – řeč je samozřejmě o vrstvách papíru – třívrstvá lepenka je složena ze dvou hladkých papírů, mezi nimiž je vlepen papír vlnitý.

To, jaký typ lepenky použít, záleží na tom, jakým způsobem chce spotřebitel kartonovou krabici využít – např. pro zabalení malého lehkého zboží si vystačí s krabicí z třívrstvé lepenky, zatímco pro zabalení těžších produktů je vhodné použít lepenku s více vrstvami. To ovšem ještě neznamená, že by obal ze sedmivrstvé lepenky byl v každém případě pevnější než lepenka třívrstvá. Výsledná pevnost materiálu se může lišit dle typu a kvality použitých papírových vláken a lepidla.

Hodně také záleží na fixační výplni. Pokud zvolíte ekologickou variantu (jako výplň se dá použít i samotná vlnitá lepenka, která je speciálně k tomuto účelu upravená) a pokud výsledný obal ještě opatříte papírovou lepicí páskou, máte ukázkový ekologický obal.

Typy kartonových obalů

Kartonové obaly se liší dle způsobu využití.

Nejběžnější jsou klopové krabice. Jedná se o standardní kartonový box s chlopněmi nahoře a dole, které je třeba zalepit páskou, aby držely u sebe.

Pak se lze setkat se širokou škálou zásilkových obalů – tyto poštovní a přepravní krabice mívají speciální konstrukci pro rychlé sestavení a uzavírání. Mnohé jsou navrženy tak, aby nebylo třeba nikde nic lepit a aby se daly použít opakovaně. Vyrábí se v různých velikostech, od miniaturních krabiček přes paletové boxy po nadměrné obaly, zhotovené většinou na zakázku.

Stěhovací a archivační krabice zase snesou vyšší váhu – jejich stěny jsou pevnější a obvykle mají zpevněné dno. Praktická ucha zajistí snadné přenášení.

U dárkových krabic se klade důraz na jejich estetickou stránku. Bývají opatřeny potiskem a mnohdy jsou vtipně konstruovány, aby vybalování produktu obdarovaného bavilo. Mívají tedy atypické tvary.

K zasílání tiskovin, dokumentů a plakátů se dají použít nejen klasické kartonové obálky, ale i čtverhranné či oválné tubusy.

Z kartonu se samozřejmě nevyrábí jen přepravní obaly, ale spoustu dalších produktů. Prezentační stojany, regálové boxy, paletové proložky a výstelky, ochranné hrany a určitě vás napadne spoustu jiných kartonových produktů.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist