https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-hluk-tepelneho-cerpadla-nemusi-obtezovat-vas-ani-sousedy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Hluk tepelného čerpadla nemusí obtěžovat vás ani sousedy

7.12.2023 06:45
Zdroj | Schlieger
Tepelné čerpadlo zvyšuje komfort bydlení a snižuje náklady na vytápění i chlazení domácnosti. Pokud o něm uvažujete při stavbě nebo rekonstrukci vaší nemovitosti, dobře zvažte výběr typu tepelného čerpadla, jeho celkový výkon i jeho umístění.
 
Hlučnost tepelného čerpadla a jeho umístění

Při výběru tepelného čerpadla je třeba věnovat pozornost i jeho hlučnosti a umístění. Hluk tepelného čerpadla vytváří především ventilátor a kompresor. Ventilátor s velkými lopatkami nasává obrovské množství vzduchu a tento proudící vzduch je slyšet. Dalším zdrojem hluku je kompresor a jeho vibrace. Současná tepelná čerpadla jsou vyráběna tak, aby mohla využívat inteligentní řízení otáček ventilátoru, jimiž se daří zabránit nepříjemným hlubokým tónům.

Hlučnost se liší podle typu čerpadla a souvisí s kvalitou použitých materiálů i s umístěním zařízení v prostoru. Tepelná čerpadla Schlieger mají hlučnost v rozmezí 39–45 dB, což je možné přirovnat k menšímu šumu v bytě nebo k tlumenému hovoru. Ani nejtišší zařízení vzduch-voda se ale s hlučností nedostane pod 35 dB (A), což představuje tikot budíku, který slyšíte ze vzdálenosti 3 metrů nebo zvuk zapnuté myčky nádobí.

Na hlučnost tepelných čerpadel se vztahují i legislativní požadavky. Podle platných hygienických předpisů a norem nesmí zvuk tepelného čerpadla, měřený ve vzdálenosti 2 m od okna obytné místnosti sousedního domu, přesáhnout 40 dB.

Zdroj | Schlieger

Tipy na snížení hlučnosti

Venkovní jednotka tepelného čerpadla se instaluje blízko u domu a technické místnosti. Neměla by však stát přímo pod okny obytných místností, kde by mohla rušit. Nevhodné je umístění v rohu objektu, kde dochází k odrazům zvuku, ale i k horšímu proudění vzduchu, snížení účinnosti tepelného čerpadla a zvýšení otáček ventilátoru.

Mezi zadní stěnou tepelného čerpadla a stěnou domu by měla zůstat mezera alespoň 50 centimetrů. Před ventilátorem tepelného čerpadla by pak měl volný prostor alespoň 300 centimetrů. Kromě toho je pro instalaci tepelného čerpadla důležitý pevný podklad, který pohlcuje případné vibrace. Vhodný je například betonový základ. Díky těmto opatřením výparník tepelného čerpadla dobře nasává vzduch a zvuk ventilátoru se pak neodráží ani nerezonuje. Ke snížení hlučnosti můžete použít i speciální kryty na tepelné čerpadlo. Jsou navrženy tak, aby nebránily proudění vzduchu, ale přitom snižovaly hladinu akustického hluku změnou směru proudění vzduchu k zemi.

„Naše tepelná čerpadla mají provoz tichý jako běžný šepot. Jsou vyráběna s využitím moderních pracovních postupů a technologií – používáme u nich ventilátory a kompresory s proměnlivou rychlostí, volbu pozvolného startu a zastavení, stejně jako noční režimy s tišším provozem,“ vysvětluje Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger. Pokud si pořídíte kvalitní výrobek, který si necháte odborně namontovat, budete mít jistotu, že vás ani vaše sousedy nebude tepelné čerpadlo rušit.“


reklama

Další informace |

O společnosti SCHLIEGER

Česká společnost SCHLIEGER působí v ČR i zahraničí již 13 let. Specializuje se výhradně na obnovitelné zdroje energie – fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární ohřev vody. Na kontě má téměř 15 000 dokončených instalací, fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla sama vyvíjí, zatímco výroba probíhá v zahraničí. Pracovníci společnosti mají dlouholeté zkušenosti s poradenstvím, navrhováním i samotnou realizací těchto systémů. Ty šetří peníze již tisícům zákazníků po celé ČR i v dalších státech Evropy. Více informací naleznete na www.SCHLIEGER.cz.


reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist