https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-jak-casto-menit-starou-matraci-za-novou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Jak často měnit starou matraci za novou

6.3.2024 07:39
Foto | New Africa / stock.adobe.com
Matrace je něco, co se nevyplácí podcenit. Ne nadarmo se říká, jak si usteleš, tak si lehneš. A také se tak vyspíš. Samozřejmě, že kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů. Kvalitní matrace je jedním z nich.
 

Životnost matrace

Životnost matrace určuje jednak její kvalita, ale i to, jak se o matraci člověk stará. Dalším důležitým aspektem je tělesná váha člověka, kvalitní postel a rošt, který matraci drží tak, aby se nikde nepropadávala. O životnosti matrace rozhoduje i fakt, zda máte domácí mazlíčky, kteří mohou chodit odpočívat do vaší postele. Přesto, že je dnes možné používat ochranné obaly a prostěradla.

Čím větší frekvence v posteli, tím kratší životnost matrace. Všeobecně se doporučuje nákup nové kvalitní matrace v rozmezí 5 až 10 let. I když se vám může na ní spát dobře a nemá žádná propadlá místa, je to skladiště roztočů, bakterií a plísní.

Jak vybrat novou matraci

Výběr nové matrace zvládnete snadno. Pochopitelně záleží na tom, kolik hodláte investovat. Rozhodně to však není jediné kritérium. Pochopitelně single matrace 90x200 bude levnější, než matrace na manželskou postel. Jak tedy správně chápete, důležité je změřit svou postel. Ta může mít různou délku i šířku. Matrace musí přesně pasovat do vaší postele. K dalším důležitým faktorům patří tvrdost matrace (nejvíc preferované tvrdosti jsou 2 a 3). Tvrdost matrace závisí jak na tělesné váze, věku, zdravotním stavu, tak vaší nejčastější poloze při spánku.

Aby matrace vydržela co nejdéle

Pokud už člověk investuje nemalé množství do matrace, je jeho přáním, aby vydržela co nejdéle. Její životnost prodloužíte tím, že jí budete od samého začátku chránit. K tomu slouží matracový chránič. Buď se jedná o tenkou podložku, nebo může jít o voděodolné pouzdro na zip či ochranné prostěradlo. Prostěradel můžete mít více a podle potřeby je při převlékání postele měnit.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist