https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-jak-na-udrzitelnou-zahradu-na-ktere-si-uzijete-leto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Jak na udržitelnou zahradu, na které si užijete léto

28.5.2021 12:53
Zdroj | Pxhere
Chystáte se s příchodem léta zahnízdit na zahradě? Máme pro vás výběr inspirativních tipů, které vám pomohou proměnit zahradu v místo, které je útulné, pohodlné a zařízené s ohledem na životní prostředí.
 

I malé změny v našem chování mohou mít obrovský vliv na celou planetu. Začít přitom můžete i malými krůčky. Třeba tím, že pro svou ranní kávu do oblíbené kavárny vyrazíte s vlastním ekologickým hrnkem. Ještě větší dopad má pak udržitelné bydlení. Cesta k němu vede přes recyklaci, uvědomělé nakupování a přírodní materiály. A to platí nejen pro interiéry, ale také pro zahradu. I tady totiž můžete vybírat mezi materiály, které jsou vyrobené s ohledem na planetu.

Materiály, které berou ohled na životní prostředí

Nic nebude vaší zahradě slušet tolik jako zahradní nábytek ze dřeva. A vybírat můžete skutečně ze široké palety dřevin. Například zahradní nábytek z odolného teaku je výjimečně odolný proti vlhkosti, plísním a škůdcům. Báječně se tak hodí na stinná místa nebo zahrady v blízkosti lesa. Navíc teakové dřevo s přibývajícími léty získává krásný našedlý odstín, který dokonale splyne s okolní přírodou.

Pokud pokukujete i po nové výbavě na letní grilování s přáteli, zkuste sáhnout po udržitelnějším variantě nádobí. Kovová brčka už jsou pro většinu z nás samozřejmostí, ale renesanci zažívá i nádobí z přírodních materiálů, které je odolné, krásné na pohled a navíc se při pádu nerozbije. Zdaleka nejšetrnější variantou je nádobí z kokosového ořechu. Například kokosové misky, talíře i příbory se vyrábějí ze skořápek, které by jinak skončily mezi odpadky jako vedlejší produkt výroby kokosového oleje.

Místo bazénu jezírko

Chcete si letos dopřát letní pohodu u vody v náruči vlastní zahrady? Pak dejte před bazény přednost přírodním jezírkům. Pomůžete tím nejen přírodě, které ulehčíte od chemikálií a zbytečné spotřebě vody, ale také svému zdraví. Jezírka navíc v létě napomáhají celé zahradě – zvlhčují ovzduší, poskytují útočiště mnoha živočichům a pokud jsou dostatečně velké, pohodlně se v nich může osvěžit celá rodina. Dalším obrovským plusem je, že zatímco bazén je nutné pravidelně čistit, jezírko se díky rostlinám čistí samo. Ideální místo pro založení jezírka je zpravidla to v nejnižším místě zahrady, kde se přirozeně zadržuje voda. Mělo by také ležet dostatečně daleko od vzrostlých stromů, ale zároveň ve stínu, abyste zamezili zvýšené tvorbě řas.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist