https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-jak-se-chovat-ekologicky-i-v-duchodu-tipy-pro-bezny-zivot
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Jak se chovat ekologicky i v důchodu? Tipy pro běžný život

30.10.2010 13:32
Foto | Polina Tankilevitch / Pexels
Starší lidé se mnohdy k přírodě chovají macešsky – může to být kvůli tomu, že zatím nemají „zelené uvažování“ nebo jim to přijde jako ztráta času. Díky ekologii však mohou nejen senioři ušetřit planetu i peníze. Přinášíme jednoduché tipy, jak na ekologickou domácnost.
 

Ekologie jako způsob úspory peněz

Naše ekologické tipy se hodí nejen pro seniory, řídit se jimi může každý. Navíc vám pomohou šetřit peníze, které si můžete odkládat a využít je třeba na dovolenou nebo je investovat do své budoucnosti. Podzim života totiž často provází snížení příjmů. Jaký budete brát důchod vám prozradí jednoduchá důchodová kalkulačka online. Pokud se vám zdá váš budoucí příjem od státu nízký, je na čase začít šetřit.

Zelené tipy pro ekologickou domácnost

Mnoho z vypsaných rad již využívaly naše prababičky – jim však tenkrát nešlo tolik o přírodu jako o úsporu financí. Řiďte se i vy „zelenými tipy“ a šetřete přírodu i peníze.

Nakupujte jen to, co máte na seznamu

Do obchodu vyrážejte najedení a s nachystaným nákupním seznamem. Díky tomu nebudete nakupovat impulzivně a zbytečně. Nad vařením přemýšlejte ekonomicky, abyste zamezili plýtváním potravin. Například vyměňte kuřecí prsní řízky za celé kuře – z prsou a stehen budou 4 obědy a ze skeletu vykouzlíte silný vývar. Na nákup si noste vlastní sáčky na ovoce a zeleninu – vyhnete se zbytečným igelitovým obalům a svým nákupem podpoříte kvalitní lokální dodavatele.

Neplýtvejte energiemi

Jednou z nejsilnějších stop v ekologii je plýtvání energiemi. Zhasínejte zbytečně rozsvícená světla, přístroje a mobilní telefony nabíjejte jen po nutnou dobu během dne, vyměňte staré žárovky za úsporné nebo LED a při vaření používejte pokličky. Pokud žijete ve vlastní nemovitosti, popřemýšlejte nad její tepelnou izolací, která sníží náklady na vytápění a chlazení.

Nenakupujte zbytečně

Snažte se i pro porouchané nebo poničené věci najít uplatnění a nekupujte zbytečně nové. Oprané tričko můžete obarvit, nepadnoucí šaty přešít. Nechce se vám? Odneste starší oblečení do darovacích kontejnerů pro charitu. Pokud je již oblečení ve velmi špatném stavu, můžete z něj nastříhat hadříky na úklid.

Kromě toho využívejte služby, díky kterým si budete moci žádané zboží jen levně půjčit a pak přenechat dalším zájemcům. Pro nové knížky navštivte veřejnou knihovnu, kvůli potřebnému nářadí oslovte známé či navštivte hobbymarket, kde vám přístroj za nízký poplatek půjčí. Rozbité stroje se vždy snažte nejprve opravit – pokud to nelze, zkuste je využít jinak (z bubnu pračky se dá vytvořit třeba originální ohniště).

Hledejte pro starší věci či dokonce odpadky nové využití – kelímky od jogurtu jsou skvělé na sazeničky do zahrady, vyčištěné bedýnky od ovoce využijete pro organizaci dílny i pletacích klubíček, z roztrhaného oblečení snadno vyrobíte kobereček do koupelny apod.

Odpad správně recyklujte

Nakonec to nejdůležitější – snažte se nevyužívat jednorázové obaly jako nádobí, roušky a další. Dejte přednost znovu použitelným předmětům, které vám vydrží déle a planetu tolik nezatíží. Každému však zbyde v domácnosti nějaký odpad. Ten recyklujte podle materiálu do správných popelnic, rostlinný odpad z kuchyně pak kompostujte.


reklama


reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist