PR článek
Jak správě třídit kovy?
Kam s kovovým odpadem?
Modré, žluté, zeleno-bílé a oranžové kontejnery máme ve svém okolí již všichni. Čím dál častěji se můžeme setkat i s šedými kontejnery, které jsou určeny právě ke třídění odpadu z kovů.
V některých obcích je možné třídit kovy do jedné nádoby s jiným druhem separovaných odpadů, proto je vždy třeba řídit se samolepkami na třídicích nádobách.
Jak poznáme, které kovové obaly bychom měli třídit?
Hlavními pomocníky jsou recyklační symboly, které se nacházejí na většině obalů. Ty, které nám říkají, že je obal určený k recyklaci, poznáme podle znaku trojúhelníku s plnými šipkami a chybět nesmí ani číselné označení. U kovových odpadů je v rozmezí 40 až 49 recyklační symbol je navíc doplněný o písemnou zkratku materiálu, ze kterého je obal vyroben.
Obal ze železa tak poznáme například podle označení 40 FE. Hliník bude mít značku 41 ALU. Ostatní čísla pak označují ostatní kovy.
Co patří do šedého kontejneru?
· plechovky od nápojů,
· šroubovací uzávěry od zavařovacích sklenic,
· hliníková víčka od jogurtů,
· alobal a hliníkové obaly od potravin,
· prázdné kovové tuby od past a krémů,
· zcela vyprázdněné kovové obaly od aerosolů (spreje) - např. nádoby od šlehaček, antiperspirantů a deodorantů, laků na vlasy …
· celokovové předměty – hrnce, ešusy, kancelářské sponky…
Pozor bychom si však měli dávat na takzvané kombinované obaly, které jsou vyrobeny z různých druhů materiálů – kromě kovu například z papíru nebo plastu.
Třídit bychom neměli znečištěné plechovky od barev a laků, stejně je tomu s obaly od nebezpečných látek. Do kontejnerů na kovy nepatří ani baterie a elektroodpad, tento druh odpadu patří do jiných speciálních nádob, další možností je odložit je do sběrného dvora.
Chcete vědět víc? Navštivte online magazín Samosebou.cz, kde se o třídění a recyklaci kovů, ale i jiných druhů odpadů dozvíte vše potřebné edukativní i zábavnou formou!
reklama