https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-jak-spravne-a-usporne-posekat-zahradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Jak správně a úsporně posekat zahradu?

31.5.2012 12:55
Práci s moderními sekačkami snadno zvládne i něžné pohlaví
Práci s moderními sekačkami snadno zvládne i něžné pohlaví
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | archiv firem
V poslední době se v segmentu sekací techniky odehrál značný vývoj. Stále víc se do popředí dostává důraz na ekologický provoz, úsporu energií, ale také na úsporu času a fyzických sil. Kromě toho se po technické stránce sekačky zdokonalily natolik, že se každý může o svůj trávník starat na profesionální úrovni. Stačí už jen dodržovat několik hlavních zásad.
 

Teď, když už je období vertikutace a prvního sekání za námi, je základem zdravého trávníku důkladné zavlažování a pravidelné zkracování. V jarních a letních měsících sekáme trávník častěji (alespoň jednou za 7 dní), přičemž ne o víc než o třetinu délky porostu. Stébla by měla mít minimálně 3 – 4 centimetry, aby zůstala dostatečná plocha pro průběh fotosyntézy, která trávě zajistí sytě zelenou barvu.

Během parného léta je také vhodné sběr posečené trávy kombinovat s mulčováním, při němž je tráva několikanásobně rozsekána a rozkládá se v zemi. Funguje tak jako hnojivo a zabraňuje nadměrnému vysychání. Mulčovat bychom ale neměli příliš často – v poměru k sekání maximálně 1:3, protože jinak by se zbytky trávy nemusely stačit rozkládat a mohly by začít v trávníku zahnívat...

Elektrická sekačka BluePower 37E dokáže uspořit více než 50 % elektrické energie
Elektrická sekačka BluePower 37E dokáže uspořit více než 50 % elektrické energie
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Wolf – Garten

Výběr vhodné sekačky

Ač se to nemusí zdát, tak k dokonalému trávníku pomůže také správný typ sekačky na trávu. Pokud chceme mít v létě skutečně zelený trávník a budeme tedy dbát na to, aby měl posekaný porost alespoň 3 centimetry výšky, jsou ideální rotační sekačky s centrálním nastavením výšky sečení. Potřebné nastavení je díky němu otázkou pohybu jediné páky.

Kdo si chce dopřát pohodlnou a fyzicky nenáročnou práci, měl by se zajímat o benzínové sekačky s pojezdem. Tyto stroje jedou samy a není je třeba tlačit. Tím se šetří nejen fyzické síly, ale také čas obsluhy, protože se výrazně zkracuje doba práce. Tu také usnadní a zkrátí velká kola uložená v kuličkových ložiscích nebo objemný sběrný koš.

Na menší pozemky (předzahrádky apod.) jsou určeny elektrické sekačky, které vynikají snadnou ovladatelností a nízkou hmotností. Průlom zde představuje stroj BluePower 37E, který je vybaven kolektorovým elektromotorem. Ten dokáže ušetřit více než 50 % elektrické energie. Sekačka má příkon 650 W, ale jeho výkon odpovídá 1 400 W. Taková úspora energie byla až doposud nemyslitelná.

Akumulátorová strunová sekačka není závislá na kabelovém přívodu elektrické energie
Akumulátorová strunová sekačka není závislá na kabelovém přívodu elektrické energie
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mountfield
K dosekávání a zarovnávání malých travnatých ploch nejlépe poslouží strunová sekačka. K dostání jsou modely s elektromotorem, zajímavou alternativu tvoří aku strunová sekačka. Díky těmto stojům zmizí z jakékoli zahrady všechny trsy a pruhy trávy podél plotů, záhonů, skalek, chodníků atd.

Značné finanční i časové úspory lze také získat výběrem správného a kvalitního stroje. Proto je k doporučení nakupovat u prověřených a velkých prodejců, kteří disponují servisními možnostmi a nadstandardními záručními lhůtami (až 7 let).


reklama

Mountfield

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist