https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-jak-vam-mohou-domaci-spotrebice-pomoci-setrit-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Jak vám mohou domácí spotřebiče pomoci šetřit energii?

18.10.2021 12:57
Extrémní zdražování ohlásili prakticky všichni dodavatelé energií a domácnosti si tak během letošní zimy výrazně připlatí za elektřinu a plyn. Chystáte se uskrovnit a omezíte vytápění? Budete méně vařit? Méně často prát? Méně svítit? Anebo se nechcete nijak omezovat, ale zároveň nehodláte na energie vynaložit výrazně vyšší částky než v předchozích letech a nevíte, co s tím? Dobrým řešením jsou energeticky úsporné a chytré domácí spotřebiče.
 
Věděli jste například, že mrazák plný ledu a sněhu, který kvůli námraze téměř nemůžete dovřít, spotřebovává skoro o polovinu energie víc než mrazák bez námrazy? Nebo že běžná pračka na klasický cyklus praní při 60 stupních odebírá významně víc elektrického proudu než chytrá pračka, která dokáže účinně vyprat již na 40 nebo 30 stupňů za polovinu běžné doby? Nemluvě o chytrých robotických vysavačích, které při nízké spotřebě dokáží účinně uklidit, a ještě se sami včas dojedou nabít do dobíjecí stanice. Ale podívejme se na jednotlivé případy pěkně popořádku.

Nemrazte na maximum

Mrazáky a mrazicí boxy u kombinovaných chladniček představují jednu z největších energetických zátěží v domácnosti. Pokud používáte zařízení, které trpí na námrazy a pravidelně je neodmrazujete, zbytečně si tím zvyšujete náklady na jejich provoz. A zároveň tím zvyšujete emise oxidu uhličitého, což má negativní dopad na životní prostředí a životy nás všech. Společnost Samsung Electronics vypočítala, že pokud by všechny domácnosti v Evropě zvýšili teplotu ve svých mrazničkách o pouhý jeden stupeň Celsia, mohlo by to zredukovat emise CO2 o více než jeden milion tun ročně. Je pro představu stejný objem, který vyprodukuje 217 tisíc osobních vozidel za jeden rok, nebo 120 tisíc domácností za stejnou dobu.

Odmrazování je zbytečný a nepříjemný proces, kterému lze velmi jednoduše předejít: vyměňte svou starou chladničku nebo mrazák za nový, beznámrazový. Technologie True No Frost od Samsungu zajišťuje, že mrazáky v chladničkách této značky nikdy nenamrznou, chlad je v nich rozprostřen tak, že ve všech koutech spotřebiče je konstantní teplota. Požadované teploty lze navíc dosáhnout mnohem rychleji než u běžných chladniček, které trpí námrazami. Zařízení vybavená technologií No Frost mají vyšší životnost chladicího systému a tím pádem zabraňuje plýtvání energiemi na odmrazování.

Důležité je i oddělení chladicího a mrazicího systému chladničky tak, jak to díky funkci Twin Cooling Plus umí velké americké dvoudveřové chladničky od Samsungu s maximálním využitelným prostorem až 652 l. Lze v nich nastavit rozdílné chlazení pro různé druhy potravin a jsou navrženy tak, aby při otevření dvířek nedocházelo k zbytečnému úniku studeného vzduchu, a tedy i další energetické zátěži při vyrovnávání teploty uvnitř zařízení po zavření dvířek. Speciální izolace SpaceMax umožnila Samsungu vytvářet chladničky s mnohem tenčími stěnami, a tedy i větším vnitřním prostorem. A u chladniček řady Bespoke se navíc můžete přizpůsobit jejich design vaší kuchyni.

Perte na polovic, ale kvalitně

Máte přehled o tom, jak dlouho trvá jeden prací cyklus u vaší domácí pračky? Určitě se nedostanete pod hodinu, často ani ne pod dvě. A teď si představte, že byste měli vypráno už za 39 minut! Přesně tak dlouho trvá prací cyklus chytrým pračkám Samsung QuickDrive. Pračky QuickDrive s technologií Q-Drum se totiž vyznačují speciálním bubnem s nezávislou zadní stěnou, díky němuž dokáží zkrátit dobu jakéhokoli pracího cyklu až na polovinu a ušetřit tak až 20 % energie. Navíc pokud zapomenete do pračky vložit nějaký kus prádla, nemusíte kvůli tomu prát znovu, ale pomocí speciálních AddWash dvířek ho můžete vložit do pračky kdykoli během pracího cyklu.

Digitální invertorový motor těchto praček má nižší spotřebu energie než motory předchozí generace, ale zachovává si vysoký výkon a tichý chod. Díky umělé inteligenci také přizpůsobují prací proces preferencím a potřebám uživatelů a jsou zárukou špičkové kvality a vysoké energetické účinnosti. Díky technologii EcoBubble, která zvyšuje účinek pracího prostředku i ve studené vodě, rovněž šetří energii. Dokonale vyperou již na 40, v řadě případů dokonce i na 30 stupňů. Program Hygiene Steam navíc usnadňuje jejich údržbu,

odstraňuje špínu, roztoče, alergeny a 99,9 % bakterií, čímž zaručuje důkladné čištění bez použití chemických prostředků.

Energeticky úspornější může být i sušení prádla. Sušičky s technologií Air Wash pouhým vzduchem osvěží vaše oblečení složení z bavlny a syntetiky a zbaví je zápachu během cyklu Quick Dry 35' za pouhých 35 minut.

Energetické štítky pomohou při výběru

Jistě jste již zaznamenali změny, kterými letos prošly energetické štítky na domácích spotřebičích. Zmizela nepřehledná řada „A+“ a celkově se ohodnocení energetické náročnosti jednotlivých spotřebičů zpřísnilo. Při výběru nové chladničky nebo pračky tak můžete s jistotou vsadit na energeticky úspornější přístroje z řady A, do které i po změně směrnic EU patří například chladnička Samsung Bespoke. Ta je považovaná za nejlepší ve své třídě, protože umožňuje až o 50 % nižší spotřebu energie v porovnání s konvenčními modely se starým energetickým štítkem A+++.

Co se praček týče, Samsung splňuje přísné standardy nových energetických štítků A především modely s AI Control (modely s označením /S7 na konci kódu). Díky umělé inteligenci tyto pračky přizpůsobují prací proces preferencím a potřebám uživatelů a jsou zárukou špičkové kvality a vysoké energetické účinnosti. Vybrané modely těchto praček, ale sušiček a chladniček od Samsungu nyní navíc můžete získat mnohem výhodněji. Zatímco standardní bonus při koupi vybraných modelů praček, sušiček a chladniček se pohybuje od 1000 do 2000 Kč, při koupi dvou nebo tří produktů najednou získá zákazník na druhý a třetí produkt další bonus po 1000 Kč.

Pokud si tedy například zakoupí pračku WW80T534DAW/S7 a sušičku DV80T5220AW/S7 a tyto produkty bude mít na jedné účtence, získá klasický bonus 2000 Kč a k němu navíc ještě 1000 Kč za nákup dvou produktů najednou. Maximálně takto lze ušetřit až 8000 Kč při koupi tří produktů najednou. Tato mimořádná akce trvá pouze do konce října. Přehled všech spotřebičů, kterých se akce týká, a registrační formulář pro získání bonusu naleznete na webu http://www.samsung.com/cz/akce/ce/cashback.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist