https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-je-vas-dum-idealni-pro-solarni-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Je váš dům ideální pro solární energii?

7.2.2024 16:47
Splňuje váš dům podmínky pro instalaci fotovoltaické elektrárny? Je to jednodušší, než si myslíte.  
 
 
V dnešní době se stále více lidí obrací k obnovitelným zdrojům energie jako způsobu, jak snížit své náklady na elektřinu a zároveň snížit svůj ekologický otisk. Jednou z nejpopulárnějších forem obnovitelné energie je fotovoltaická elektrárna, která využívá energii ze slunečního záření k výrobě elektřiny. Kolem samotné instalace však stále vyvstává spoustu otazníků. To, jestli je váš dům pro instalaci fotovoltaické elektrárny závisí na několika faktorech.

Orientace střechy

Ideální střecha pro fotovoltaickou elektrárnu je orientovaná na jih, jihozápad nebo jihovýchod. To umožňuje maximální expozici slunečnímu záření během dne. Nicméně, i střecha orientovaná na východ nebo západ může poskytovat dobrou základnu pro výrobu elektřiny.

Střešní sklon

Optimální sklon střechy pro solární panely je mezi 30 až 45 stupni. Nicméně moderní solární panely jsou schopny efektivně fungovat i na střechách s podstatně menším sklonem nebo i na plochých střechách.

Stínění

Důležité je, aby střecha nebyla stíněná vysokými stromy, budovami nebo jinými překážkami, které by mohly omezit přístup slunečního světla.

Plocha střechy

Pro instalaci solárních panelů byste mít dostatečnou střešní plochu, aby se dalo dosáhnout potřebné výroby elektřiny pro vaše potřeby.

Klimatické podmínky

Váš region a klimatické podmínky mohou také hrát roli. V oblastech s více slunečnými dny budete mít o něco větší potenciál pro výrobu elektřiny.

Zjistěte to online

Pokud si nejste jisti, zda váš dům splňuje tyto podmínky, nezoufejte. Můžete využít online nástroje, jako je například konfigurátor od Innogy, který vám pomůže zhodnotit, zda je váš dům vhodný pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Stačí vyplnit potřebné informace o vašem domě a konfigurátor vám poskytne relevantní informace a odhady výroby elektřiny.

A nezapomeňte, že fotovoltaické elektrárny nejsou omezeny pouze na rodinné domy. Můžete je instalovat také na chaty a chalupy, což vám umožní využívat solární energii i v rekreačním prostředí.

Zvažte výhody solární energie a pokud váš dům či chata splňují potřebné podmínky, mohou fotovoltaické panely přinést nejen úsporu na elektřině, ale také pozitivní vliv na životní prostředí. Snažte se využívat čistou a obnovitelnou energii pro vaše domácnosti, a tím přispějte k udržitelnější budoucnosti.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist