https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-jeste-letos-a.i.ready-schlieger-investuje-desitky-milionu-do-umele-inteligence
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Ještě letos A.I. ready! Schlieger investuje desítky milionů do umělé inteligence

16.11.2023 06:03
Baterie SCHLIEGER Tower H2
Baterie SCHLIEGER Tower H2
Zdroj | Schlieger
Na veletrhu FOR ARCH 2023 představila česká společnost SCHLIEGER nové portfolio produktů OZE, jejž bude od příštího roku řídit umělá inteligence. SCHLIEGER, jednička v instalacích systémů OZE s téměř 15 000 realizacemi v ČR, vložila do vývoje umělé inteligence desítky milionů korun. Výsledkem investice bude smart systém, který dokáže flexibilně a ekonomicky řídit spotřebu elektřiny v celé domácnosti a její přebytky zobchoduje na spotovém trhu. Maximální komfort a úspory nabídne při ohřevu teplé vody, vytápění nebo chlazení interiéru, nabíjení elektromobilů a například také řízení teploty vody v bazénu.
 
Střídač SCHLIEGER ASYMO HYBRID 1
Střídač SCHLIEGER ASYMO HYBRID 1
Zdroj | Schlieger

Na 34. ročníku veletrhu FOR ARCH představila společnost SCHLIEGER nová tepelná čerpadla, nabíječku na elektromobil, stohovatelnou baterii pro FVE a moderní hybridní asymetrický střídač. Výjimečným společným jmenovatelem všech zmíněných produktů je, že jsou „A.I. READY“. Tedy plně kompatibilní s připravovanou umělou inteligencí, kterou vyvíjejí desítky zaměstnanců IT oddělení společnosti SCHLIEGER. Nový výrobek nabídne zákazníkům jednotný centrální bod pro optimalizaci využití elektrické energie v domácnosti. Řídit bude i prodej jejích přebytků v okamžiku nejvyšší spotové ceny.

 

„Ve SCHLIEGER cítíme potřebu posouvat naše služby a produkty dopředu. Budoucnost vidíme právě v umělé inteligenci, která zásadně urychlí návratnost investice do systémů OZE, a zároveň zvýší i uživatelský komfort našim klientům,“ uvádí Petr Němeček, technický a produktový ředitel značky SCHLIEGER, která jen za loňský rok instalovala 3 500 OZE systémů* a vykázala obrat ve výši 894 milionů Kč.

 

Baterie SCHLIEGER Tower H1
Baterie SCHLIEGER Tower H1
Zdroj | Schlieger

Jak bude A.I. systém fungovat?

Nový software bude využívat neuronovou síť, která prokombinuje všechny dostupné parametry a optimálně nastaví řízení elektrické spotřeby v domácnosti. „Představme si zákazníka, který chce platit co nejméně za elektřinu. Na základě teplotních preferencí členů domácnosti mu systém nabídne optimální teplotu v domě, ale bude to dělat chytře a ekonomicky. Například sníží teplotu v momentech, kdy v domě nikdo není, sníží rychlost nabíjení elektromobilu nebo odloží start pračky na odpoledne. To proto, aby nebylo zapotřebí odebírat elektřinu ze sítě, když bude během dne dostatek sluníčka,“ vysvětluje Němeček a doplňuje: „A.I. se bude učit chování zákazníka, na jehož základě optimalizuje výrobu energie, její spotřebovávání, ukládání do baterií nebo přeprodávání na spotovém trhu. Vyhodnocovat bude ale i nestandardní situace, změny v tradičním režimu obyvatel domu – jako je návrat mimo běžné hodiny. V takovém případě, bude-li mít povoleno sledování jejich polohy, začne vytápět, ohřívat vodu v okamžiku, kdy bude někdo na cestě domů.“

Finanční úspora pro zákazníky bude významná, pohybovat se bude i v desítkách procent z pořizovacích nákladů na systémy obnovitelných zdrojů energie. „Umělá inteligence se bude učit vzorce chování – kdy má zákazník během dne nejvyšší, a kdy naopak nejnižší energetické nároky. Bude si umět vyhodnotit, kdy nabíjet a kdy prodávat elektřinu na spotovém trhu, aby pokryla energetické nároky zákazníka co nejvýhodněji. Bude při tom zohledňovat nejen vzorce chování a preference členů domácnosti, ale například i stín dopadající na solární panely v průběhu dne nebo předpověď počasí,“ říká Němeček a pokračuje: „Předpokládáme, že umělá inteligence od Schliegeru urychlí návratnost investice například do FVE až o 30 %.“

X 11 PRO
X 11 PRO
Zdroj | Schlieger

Komfort (až) na prvním místě

Cílem fungování umělé inteligence nebude jen úspora finančních prostředků, ale i zvýšení komfortu členů domácnosti a uživatelsky přívětivé ovládání. „Systém nabídne jednotný ovládací panel postupně pro více a více zařízení v domácnosti. Nebude se omezovat pouze na velké spotřebiče, ale i na drobnější smart zařízení, jakými jsou žaluzie či rolety, světla, vrata, brány, zásuvky, zabezpečení atd. Plánujeme přidat i možnost hlasového ovládání prostřednictvím Google/Apple Home a Amazon Alexa,“ prozrazuje Petr Němeček.

Nástup A.I. i komunitní energetiky

V příštím roce bude SCHLIEGER SMART A.I. BOX uveden na trh a v první fázi půjde o řešení výhradně pro koncové zákazníky. Komerční sektor služeb nebo průmyslový segment budou následovat, ovšem s časovým odstupem: „Klíčové je pro nás nasazení systému do domácností a optimalizace jeho fungování,“ prozrazuje Petr Němeček a doplňuje: „Rok 2024 bude přelomový i proto, že v něm očekáváme nástup komunitní energetiky. S ním se zvýší nároky na bezpečnost, ale i na fungování systému. Mimo jiné proto, že vzroste náročnost kalkulací, které povedou k úsporám a vhodnému rozdělení levné energie například mezi spoluvlastníky bytových domů.“

 

* fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární kolektory na ohřev vody


reklama

Další informace |

O společnosti SCHLIEGER

Česká společnost SCHLIEGER působí v ČR i zahraničí již 13 let. Specializuje se výhradně na obnovitelné zdroje energie – fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární ohřev vody. Na kontě má téměř 15 000 dokončených instalací, fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla sama vyvíjí, zatímco výroba probíhá v zahraničí. Pracovníci společnosti mají dlouholeté zkušenosti s poradenstvím, navrhováním i samotnou realizací těchto systémů. Ty šetří peníze již tisícům zákazníků po celé ČR i v dalších státech Evropy. Více informací naleznete na www.SCHLIEGER.cz.


reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist