https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-konec-kouricim-elektrarnam.jak-si-poridit-levnou-zelenou-elektrinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Konec kouřícím elektrárnám. Jak si pořídit levnou zelenou elektřinu?

15.2.2021 08:54
Přemýšleli jste o tom, že byste se stali odběrateli zelené elektřiny, tedy elektřiny, která vznikla působením větru, slunce, či biomasy, tedy nikoliv z fosilních paliv? Jak získat elektřinu, která nepochází z kouřících elektráren?
 

Zelená elektřina je žádaná

Důraz na získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů je stále silnější. Například loni se staly podle studie institutů Ember a Agora Energiewende hlavním zdrojem elektřiny v Evropské unii. U nás získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů stále pokulhává a elektřina se většinou vyrábí v uhelných elektrárnách. Loni se Česká republika zavázala, že od roku 2038 již uhelné elektrárny nebudou v provozu. Již nyní se ale může odběratel rozhodnout, že bude podporovat využívání obnovitelných zdrojů, a to tím, že si objedná některý ze speciálních „zelených“ tarifů dodavatelů elektřiny. „O tom, že mají spotřebitelé zájem o zelenou elektřinu, není pochyb. Naši zákazníci se sami na tuto problematiku dotazují,“ potvrzuje Jan Zábrodský, produktový specialista ze společnosti Kalkulator.cz, která srovnává ceny a nabídky tarifů elektřiny.

Kde se zelená elektřina bere?

Pochopitelně, k odběrateli nelze dovést speciální „dráty“ například z větrné, nebo vodní elektrárny. To není technicky nijak možné. Původ elektřiny, kterou bude spotřebitel odebírat, již nelze vystopovat. Elektřinu z obnovitelných zdrojů nelze oddělit od ostatní elektřiny. Název „zelená elektřina“ je třeba chápat hlavně z marketingového hlediska, odběratel tak bude mít dobrý pocit, že podporuje výrobu elektrické energie bez emisí. „Zelená elektřina pochází například z vodních elektráren, solárních elektráren, z biomasy, či větrných elektráren. Každý dodavatel zelené elektřiny může doložit certifikát renomované auditorské společnosti, díky kterému potvrdí, že nakoupil více elektřiny z obnovitelných zdrojů, než prodal. Jinými slovy, že se nemohlo stát, že by některému zákazníkovi, který si objednal zelenou elektřinu, prodal elektřinu vyrobenou v uhelných elektrárnách,“ upozorňuje Jan Zábrodský.

Je zelená elektřina dražší?

Někteří z odběratelů se obávají, že podpora šetrných zdrojů elektřiny je bude stát nemalé prostředky. To už nezakládá zcela na pravdě, cena elektřiny se významně nenavýší. „Dodavatelé elektřiny si uvědomují, že zákazníci po zelené elektřině volají čím dál tím častěji, a ta upravují své ceníky. V průměru můžeme říci, že za elektřinu s ekologicky šetrným původem zákazníci zaplatí zhruba o pár set korun více. Závisí pochopitelně na konkrétním tarifu, ale také na tom, kolik elektřiny spotřebitel odebírá,“ vysvětluje Jan Zábrodský. „Význam zelené energie si dobře uvědomujeme i my v Kalkulátor.cz, kde jsme se rozhodli vyjít ekologicky uvědomělým zákazníkům vstříc,“ upozornil Jan Zábrodský z Kalkulátor.cz a dodal: „Do budoucna chystáme spolupráci se společností Nano Energy, která se dodává jen a pouze zelenou elektřinu. Jde o energii, u které je stoprocentní jistota, že pochází z obnovitelných zdrojů, a to dokonce od malovýrobců, nikoliv od velké větrné elektrárny, jejíž výstavba se v místě nesetkala s nadšením,“ uvádí Jan Zábrodský.

Zelenou elektřinu si lze objednat i pro dvoutarifní sazby elektřiny, tedy pokud odebíráte elektřinu v nízkém a vysokém tarifu. Podpora zelené elektřiny pochopitelně není všespasitelná. Každý z nás by se měl v první řadě zamyslet, zda je v danou chvíli elektřinu opravdu nutné spotřebovávat a zda nelze životnímu prostředí takto ulehčit.


reklama

Michaela Kadlecová

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist