https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-leto-s-ochranou-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Léto s Ochranou přírody

24.6.2022 12:57 | PRAHA (Ochrana přírody)
Zdroj | Agentura ochrany přírody a krajiny
Letní číslo našeho časopisu Ochrana přírody se věnuje zejména padesátému výročí vyhlášení CHKO Labské pískovce a třicátému výročí schválení zákona o ochraně přírody a krajiny.
 
V obsáhlém článku Ohlédnutí za 50 lety existence chráněné krajinné oblasti Labské pískovce autoři připomínají důležité milníky v historii ochrany tohoto území. Už v roce 1923 vydává generální konzervátor Rudolf Maximovič posudek, ve kterém se uvádí: „České Švýcarsko… nesporný charakter přírodní památky vhodné ke zřízení parciální reservace.“

Ředitel Správy NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce v dalším textu bilancuje, co se tu podařilo za posledních třicet let, a popisuje, co toto chráněné území čeká. Zmiňuje například přípravu nového plánu péče a zonace.

Václav Cílek vyzdvihuje, že Českosaské Švýcarsko patří bezpochyby mezi krajiny evropského významu nejen pro své přírodní krásy, ale i jako místo, kde vznikala významná kontinentální odnož evropského romantismu.

V časopise se také dozvíte, jak se krajina Českého Švýcarska a Labských pískovců v čase měnila, co prozradil archeologický průzkum a to, že vandalismus se nevyhýbá ani národním parkům.

Přečíst si můžete i rozhovor s dlouholetým vedoucím správy CHKO Labské pískovce Wernerem Hentschelem.

Svatomír Mlčoch a Eva Mazancová jsou autory článku, který se věnuje třiceti letům zákona o ochraně přírody a krajiny. Popisují, jak se tuto na svou dobu revoluční normu podařilo prosadit, jakými zásadními změnami prošla a zamýšlejí se nad tím, co ji asi čeká v budoucnu. Zákonem o ochraně přírody a krajiny se zabývá i článek Vojtěcha Stejskala 30 let ochrany přírody a krajiny v judikatuře Ústavního soudu ČR. A k zákonu do třetice – Pavel Pešout připomíná, že letošní třicáté výroční je umocněno výročím ještě starším. Letos totiž uplynulo právě sto let od předložení prvního návrhu zákona o ochraně přírody poslancem Národního shromáždění J. V. Stejskalem.

Časopis připomíná i to, že 1. července se Česká republika ujme předsednictví v radě Evropské unie. To, co se bude řešit na poli ochrany přírody a krajiny, popisují Jan Plesník a Ladislav Miko.

To není samozřejmě vše. Přejeme příjemné čtení.

Archiv starších čísel najdete zde.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist