https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-moderni-pergoly-tvori-prijemne-venkovni-zazemi.jakou-zahradni-pergolu-vybrat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Moderní pergoly tvoří příjemné venkovní zázemí. Jakou zahradní pergolu vybrat

30.4.2021 15:00
Venkovní prostory kolem rodinných domů byly dříve využívány spíše užitkově – tedy pro chov dobytka a pěstování plodin. V dnešní době se zahrady mění směrem k okrasnému a relaxačnímu využití, jejich součástí bývají zahradní pergoly. Jakou ale vybrat?
 

Hliníková pergola je trendem posledních let

Zatímco historicky byly využívány v zahradách spíše dřevostavby, v posledních letech se stále častěji u domu nachází hliníková pergola. Ta má oproti klasické dřevěné konstrukci mnoho výhod.

V první řadě jde o prakticky bezúdržbový materiál. Zatímco na dřevěnou pergolu působí teplotní výkyvy, voda, mráz a škůdci – je tedy nutné pergolu pravidelně ošetřovat nátěry, pokud chceme její životnost prodloužit – hliník je z výroby velmi dobře ochráněn a riziko významné koroze je minimální. Jednou nutnou údržbou je tak omytí vlhkým hadrem.

Hliníková pergola má také výhodu v tom, že použitá konstrukce zabírá méně místa. U dřevěné pergoly je nutné využít silné dřevěné profily, aby pergola získala potřebnou stabilitu. Hliník je pevný kov, díky tomu je celá stavba prostorově mnohem přívětivější. Navíc lze pergolu snadno napojit na samotný dům, zastřešit ji a vytvořit si tak příjemný přístřešek, který umožní plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem nemovitosti. Ideální je, pokud pergola navazuje na francouzská okna.

Pokud se obáváte „studeného“ pocitu, který může kov vyvolávat – v tomto směru je dřevo nepochybně materiálem, který dojem útulnosti navodí mnohem přirozeněji – podívejte se na již hotové a zabydlené realizace. Většinou jsou doplněny spoustou květin, dřevěným zahradním nábytkem s pohodlnými poduškami a zejména dobrou náladou rodinné společnosti. Záleží tedy především na doplňcích a způsobu využívání pergoly.

I dřevěné pergoly mají své plusy

Dřevo je přírodním materiálem, který tak logicky má v zahradě své právoplatné místo. Zejména u venkovských staveb by mohla moderní hliníková pergola působit nepatřičným dojmem.

Dřevěné pergoly stojí obvykle samostatně, nejsou napojeny na konstrukci domu. Mějte tedy na paměti, abyste je umístili směrem ke vchodu na zahradu nebo k blízkosti průchodu z kuchyně. Pergoly totiž obvykle nemají napojení na vodu a elektřinu, potraviny je tak nutné nosit právě z kuchyně domu – a neustále celou stavbu obíhat vás může omrzet, pergola by pak mohla zůstat nevyužita.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist