https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-na-letni-toulky-s-nasi-prirodou-3-20
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Na letní toulky s Naší přírodou 3/20

10.6.2021 14:21
Jaro bylo letos velmi náročné, doufejme tedy, že léto nám to alespoň trošku vynahradí a k dobré náladě přispěje i nové číslo časopisu Naše příroda. Pokocháme se v něm krásou rozkvetlých orchidejí – letošní rok je totiž těmto kráskám zasvěcený. Ale krásné jsou často i rostliny, na které pohlížíme přesně obráceně – tedy různé plevely, jež najdeme na zahrádkách, aniž bychom o ně stáli. Ale pozor, spousta z nich je odsuzovaná neprávem a zaslouží si naši pozornost, neboť nám dokáží pomoci od různých neduhů. Zabrousíme i k rybníkům či řekám na návštěvu mezi drobotinu vodních ptáků, představíme si jednoho vodního křiklouna, který umí udělat rámus jako startující motorka, představíme si naše kamenná moře a na výlet se vydáme jak na Slovensko – přes Javorie a Ostrôžky, tak na Moravu – do Branecké vrchoviny či na Liščí vrch, a do Čech – na Babu a Dědka. Tak šťastnou cestu…
 

Obsah čísla 3/20
Rok orchidejí / Jan Moravec
Chomáčky na vodě / Alena Říhová
Co potkáte na zahradě IV. / Hana a Vladimír Motyčkovi
Neviditelný rocker / Alena Říhová
Naše moře jsou jen kamenná / Jan Vítek
Přes Javorie a Ostrôžky / Martin Janoška
Branecká vrchovina – kraj mezi horami / Lukáš Kukal
Modravé opojení Liščího vrchu / Jakub Hloušek
Na Babu a Dědka / Jan Moravec
Soutěž Quarry Life Award odložena, ale projekty pokračují / Kristýna Šebková, Lubor Laichman
...ať jde z kola ven, kdo si nechce jít hrát ven! / Monika Tošenovská
Království myšic a norníků / Denisa Mikešová

Vstavač kukačka
Vstavač kukačka
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Rok orchidejí

Český svaz ochránců přírody vyhlásil rok 2020 Rokem orchidejí. Proč zrovna orchidejí, ptali se nás někteří. Vždyť orchideje jsou populární, známé, žádnou propagaci nepotřebují… Nemyslíme si to. Nesporně známé a populární jsou mezi přírodovědci a fotografy. Ale když se bavíme s lidmi ochranou přírody či biologií nezasaženými, mnohdy netuší, že i na louce za vesnicí mohou obdivovat orchideje. Za nejbližší orchideje považují ty, co prodávají na kraji města v obchoďáku. Krom toho, orchideje jsou typickými „deštníkovými druhy“ – až na pár výjimek rostou na přírodně zachovalých stanovištích a tak ochranou nápadných a krásných orchidejí chráníme i mnoho jiných, nenápadných či ne tolik atraktivních druhů.

Neviditelný rocker

V létě je u vody hlučno jako na hudebním festivalu. Hlasitému žabímu koncertování totiž sekundují další muzikanti, kupříkladu samci klešťanečky rybniční. Pouhým okem je sice prakticky nevidíte, zato jejich ohlušující rockový nářez nemůžete přeslechnout. Přehluší jím dokonce symfonický orchestr anebo jedoucí vlak. Ne nadarmo figurují na seznamu nejhlučnějších tvorů světa a v poměru k velikosti těla jsou dokonce jedničkou. A jak vlastně tihle mrňousové zvládnou ztropit tolik rámusu?

Baba
Baba
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Na Babu a Dědka

Po Čechách, Moravě a Slezsku jsou zhruba dvě desítky kopců jménem Baba, Bába. Pravděpodobně však pouze jediná má vedle sebe i svého Dědka. Shodou okolností je to jedna z nejzajímavějších. Leží nedaleko Mladé Boleslavi a od listopadu loňského roku ji zpřístupňuje naučná stezka, vybudovaná v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě mladoboleslavskou základní organizací Českého svazu ochránců přírody Klenice.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist