https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-nebojte-se-cen-energii.zastropovani-domacnostem-usetri-tisice-korun-rocne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Nebojte se cen energií. Zastropování domácnostem ušetří tisíce korun ročně

17.3.2023 08:24
Zdroj | shutterstock.com
5. 10. 2022 udělala vláda zásadní rozhodnutí, které pomůže statisícům domácností i firmám po celém Česku. Zastropovala totiž ceny elektřiny a plynu do konce roku 2023. To znamená, že rostoucí ceny už se na fakturách další rok neprojeví. Zjistěte, koho se tato změna týká a na jaké částce se zastaví ceny energií.
 
Ceny energií v roce 2022 dosáhly historického maxima. Elektřina meziročně podražila až o 62 %, plyn dokonce o 80 %, což potrápilo mnoho českých domácností i firem. Těmto starostem předejde nová novela zákona, která má za cíl chránit spotřebitele před aktuálními cenami na energetické burze. Pojďte se podívat, jaké částky za energie budou platit v roce 2023.

Ceny zastropovaných energií

Zastropování cen plynu

2,50 Kč/kWh bez DPH (3,03 Kč/kWh s DPH)*

Zastropování cen elektřiny

5 Kč/kWh bez DPH (tedy 6,05 Kč/kWh s DPH)*

*Pozor, tato cena neobsahuje poplatky za distribuci ani jiné položky, ze kterých se skládá celková cena energií.

Koho se zastropování týká?

1. Domácnosti, živnostníci, podnikatelé

Zastropování cen energií se týká všech domácností, drobných živnostníků a podnikatelů a pokryje 100 % jejich spotřeby.

2. Veřejné instituce

Nová opatření se týkají také obcí, škol, nemocnic a dalších institucí veřejných služeb. Cenový strop se vztahuje na celou jejich spotřebu energie.

3. Malé a střední firmy

Nárok na zastropování mají také menší a střední podniky. Ty, které odebírají elektřinu nízkého napětí, mají zastropováno 100 % své spotřeby. Ty, které odebírají elektřinu vyššího napětí, mají nárok na zastropování 80 % nejvyšší spotřeby za posledních 5 let.

4. Velké firmy

Nově vláda schválila i podporu pro velké firmy. I zde platí stejné pravidlo jako u podniků, které odebírají elektřinu vyššího napětí –⁠ zastropování se bude týkat 80 % nejvyšší spotřeby za posledních 5 let.

Co dělat, když máte vyšší nebo nižší cenu, než je ta zastropovaná?

Ani v jedné z variant se nemusíte o nic starat, dodavatel za vás vše vyřídí. Pouze malé a střední podniky budou muset doložit čestná prohlášení. Pokud platíte více, cenový strop se promítne do výše záloh zcela automaticky. Jestliže máte zafixovanou energii z dřívější doby (a platíte tedy méně, než je cenový strop), tato cena se nemění po celou dobu fixace. Pokud tato lhůta uplyne v roce 2023, ihned poté dodavatel nastaví zastropovanou cenu.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist