https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-nejen-cerpadla-a-fotovoltaika.energie-pomohou-usetrit-i-chytre-venkovni-zaluzie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Nejen čerpadla a fotovoltaika. Energie pomohou ušetřit i chytré venkovní žaluzie

23.2.2023 12:57
Chytré spotřebiče se teď skloňují všude. Co to ale skutečně znamená, když máte na oknech chytré venkovní žaluzie? Vysvětlíme, co všechno umí a jak vám pomohou snížit náklady na energie.
 

Venkovní žaluzie sníží teplotu v domě až o 10 °C

Venkovní stínění odstíní ostré slunce a pomáhá v interiéru udržovat příjemné klima. V parných letních dnech mohou předokenní žaluzie interiér ochladit až o 10 °C (zejména pokud máte velká okna orientovaná na jih, odkud svítí nejvíce).

Tím pádem nemusíte místnosti klimatizovat. Právě klimatizace je jedním z největších žroutů elektrické energie. Běžná klimatizace má příkon 1 500 W, což je téměř jako rychlovarná konvice. Konvice ale běží pouze pár minut, zatímco klimatizace klidně i celé odpoledne.

Když žaluzie spolu s dalšími prvky začleníte do chytré domácnosti, můžete šetření za energie ještě zefektivnit. Narozdíl od „hloupých“ žaluzií, které se vždy ovládají ručně (klikou nebo tlačítkem na stěně), totiž nemusíte spoléhat na to, že bude vždy někdo doma. Chytrý dům si teplotu reguluje sám. Kromě klimatizace můžete optimalizovat také vytápění v zimě.

Stínění jako součást inteligentní domácnosti

Exteriérové žaluzie a rolety se typicky používají v kombinaci s osvětlením i dalšími chytrými spotřebiči a dohromady tvoří inteligentní domácnost. Každá klimatizační jednotka, motor žaluzie, spínač topení nebo osvětlení jsou napojeny do centrální jednotky. V domě (i venku) jsou obvykle také pohybová a teplotní čidla nebo senzory hluku, které spouští předem nastavené scénáře.

Nejen, že díky inteligentní domácnosti šetříte za energie, ale používání domu je výrazně pohodlnější. Další nespornou výhodou je zabezpečení domu. Kromě kamer, alarmů a senzorů vám s ním pomohou právě třeba venkovní žaluzie, které zlodějům zkomplikují přístup do domu.

Příklady scénářů, které můžete pomocí chytře řízených žaluzií vytvořit

Zimní nahřívání interiéru, díky kterému ušetříte za vytápění

Zimní slunce může interiér pěkně prohřát, obzvlášť, pokud máte v interiéru velké prosklené plochy (HS portály nebo francouzská okna) orientované na jih. Sluneční čidlo pozná, že slunce svítí a vytáhne žaluzie vzhůru, aby se okna nahřívala. A jakmile zapadne, žaluzie se zatáhnou a budou pomáhat udržovat teplo uvnitř.

Letní ochrana před přehříváním interiéru

V létě platí přesný opak – slunce je až moc ostré a do domu ho pouštět nepotřebujete. Když slunce svítí tak moc, že teplota v domě překračuje předem nastavenou hranici, dá teplotní čidlo zevnitř domu pokyn motoru, aby žaluzie sjely dolů a vytvořily na okně zábranu, která nepustí dovnitř více tepla.

Jak vlastně fungují „chytré“ venkovní žaluzie

Na úvod je důležité si ujasnit, že nejde o samotné žaluzie, které by byly chytré. Předokenní žaluzie jsou pořád jen lamely. Ta „chytrá“ součástka je motor, který žaluziím říká, co mají dělat.

Standardní (tedy „hloupé“) motory externích žaluzií jsou drátem propojeny s vypínačem na stěně a chcete-li žaluzie stáhnout nebo vytáhnout, musíte přijít k vypínači a stisknout ho nebo držet, dokud se žaluzie nedostanou do požadované polohy.

Za „chytré“ považujeme vnější žaluzie tehdy, když není potřeba vstávat a ovládat je tlačítkem na stěně. Jsou napojeny například na aplikaci v telefonu a můžete je vytahovat a stahovat odkudkoliv. Snadno je pak napojíte na další spotřebiče nebo zařízení v domě a vytvoříte scénáře, na které motor sám reaguje. Může to pak fungovat tak, že se žaluzie v zimě samy zatáhnou při západu slunce a opět vytáhnou ráno při východu slunce.

Jak motor pozná, kdy dát žaluziím správný pokyn?

Motor je obvykle napojen na čidla:

   ● teplotní (mohou být uvnitř i venku),
   ● sluneční,
   ● větrná
   ● a dešťová.

Když tedy například sluneční čidlo zaznamená, že už je tma, žaluzie stáhne dolů, aby vám nebylo vidět domů. Větrné čidlo slouží zejména k bezpečnostním účelům – v silném větru žaluzie vytáhne do kastlíku, aby se nepoškodily.

Nebojte se ale, že nad ovládáním žaluzií úplně ztratíte kontrolu. Stále je můžete ovládat vypínačem na stěně, dálkovým ovladačem nebo pomocí aplikace v telefonu.

Rozmyslete si to včas

Když stavíte nový dům, je nejlepší si všechny chytré prvky rozmyslet a naplánovat už ve fázi projektu. Pokud ale přidáváte žaluzie na už hotová okna a nemáte prostor pro nové elektrické rozvody, nic se neděje. Můžete totiž pořídit žaluzie s bezdrátovým motorem, který s čidly a ovladači komunikuje pomocí rádiového signálu. Chytré žaluzie můžete ovládat také pomocí aplikace v telefonu.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist