https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-nove-cislo-casopisu-ochrana-prirody-vliv-krajniku-v-ochrane-drevin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Nové číslo časopisu Ochrana přírody: vliv krajníků v ochraně dřevin

2.1.2020 15:48
Prosincovou Ochranu přírody otvířá úvodník Michala V. Marka, ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který mimo jiné konstatuje, že změna klimatu zásadně mění naše pozemské bytí.
 

Vladen Kaděra se v rubrice Z naší přírody věnuje roli krajníků v ochraně dřevin, v článku Zity Červenkové, Heleny Vejrové a Bohumila Fišera se dozvíte, jaké zajímavé druhy rostlin a živočichů můžete najít v chráněné krajinné oblasti Brdy. Do okolí Brd vás zavede i článek o nivě řeky Litavky, která je historicky kontaminována těžkými kovy v důsledku těžby a úpravy rud.

Pavel Pešout, Jan Šíma a Linda Franková se v obsáhlém textu věnují netradičním způsobům péče o biotopy, jako jsou veteranizace, pollarding a kroužkování stromů. Vysvětlují, že tyto metody mají svoje místo zejména při utváření vhodného prostředí zejména pro saproxylický hmyz. Zároveň zdůrazňují, že je vždycky potřeba jejich využití pečlivě zvážit a naplánovat.

S tím, na čem se v Ženevě dohodly smluvní strany celosvětové konference CITES, vás seznámí článek Jana Plesníka, Jakuba Makala a Ondřeje Kloučka. Jedním z významných úspěchů České republiky je, že se u nás budou analyzovat vzorky DNA tygrů z celého světa. Vzorky budou využity pro genetický projekt TigrisID, jehož cílem je vyvinout nové moderní forenzní přístupy umožňující účinnější boj proti nelegálnímu obchodu s tygry a produkty z nich.

Velmi aktuální je text Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky, který je doprovázen i řadou fotografií. Autoři Pavel Jaška, Jiří Sikora a Věra Sychrová na základě věděckých studií konstatují, že pyrotechnické zábavy mají na ptáky zásadní negativní vliv, který může působit ve vzdálenostech stovek metrů až kilometrů.

V časopise najdete i rozhovor s ředitelem AOPK ČR Františkem Pelcem, který bilancuje posledních třicet let tuzemské ochrany přírody a zároveň se věnuje současným problémům, zejména klimatické změně, plánované rekodifikaci stavebního práva a kůrovcové gradaci.

Toto i starší čísla najdete na webu Ochrana přírody.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist