PR článek
Ohňostroje bez zranění – změna zákona omezí dostupnost a ochrání zvířata i obyvatele
Proč se pyrotechnika omezuje?
Zábavní pyrotechnika měla původně přinášet radost a zábavu, ale má i své stinné stránky. Mnoho lidí používá pyrotechniku jen pro hluk, a navíc ji odpalují v blízkosti objektů, ve kterých způsobují stres lidem či zvířatům. V neposlední řadě mnohdy odpalují pyrotechniku bez odborné způsobilosti, a tak se každý rok objevují zprávy o úrazech způsobených neodbornou manipulací s pyrotechnikou či zprávy o způsobených požárech. Ročně je zaznamenáno až několik stovek úrazů, často s vážnými následky, jako jsou popáleniny, ztráta sluchu či poškození zraku. Zároveň dochází k častým výjezdům záchranných složek, což zatěžuje systém, který je v období Vánoc a Silvestra již tak přetížený.Petardy a další hlučné výrobky způsobují značný stres lidem i zvířatům, ale mají také negativní dopad na životní prostředí a na samotné lidské zdraví. Kromě nepořádku, který zůstává po použití pyrotechniky na veřejných prostranstvích a jehož úklid pak stojí města a obce nemalé finanční prostředky, se při jejím použití dostávají do ovzduší toxické látky. Tyto chemikálie jsou při vdechnutí výrazně nežádoucí a mohou také kontaminovat půdu a vodní zdroje. Kromě toho pyrotechnika přispívá ke světelnému znečištění. Omezující opatření by měla přispět k tomu, aby měly oslavy menší negativní dopady na naše zdraví, klid i životní prostředí.
„Velmi vysoká míra znečištění může mít negativní dopad na kvalitu ovzduší, a tím i na lidské zdraví, a to i při krátkodobém vystavení zejména osob, které trpí chronickými dýchacími či kardio-vaskulárními potížemi, u malých dětí nebo seniorů. Dle odhadů Světové zdravotnické organizace způsobuje špatná kvalita ovzduší sedm milionů předčasných úmrtí ročně a opravdu není třeba si ho zhoršovat navíc ještě ohňostrojem,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Jsem rád, že díky omezení pyrotechniky, nebude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy kolem nemocnic, domovů pro seniory, ZOO a chovů zvířat, a to ve vzdálenosti 250 metrů. Hluk tak nebude způsobovat stres dětem, nemocným a seniorům a nebude plašit hospodářská či domácí zvířata. Zábavní pyrotechnika do těchto míst, stejně jako do národních parků a české přírody, zkrátka nepatří. Proto prosazujeme zákaz prodeje pyrotechniky vyšší kategorie než F1 ve stáncích a zároveň zavádíme požadavek odborné způsobilosti u vyšší kategorie, tzv. F3. Stejný či podobný zákaz platí i v okolních zemích, v Německu, Rakousku i na Slovensku a v Polsku se o něm aktuálně také diskutuje. Nechceme, aby k nám obyvatelé z okolních zemí jezdili nakupovat volně dostupnou pyrotechniku, protože to často končí zraněním či vznikem požáru,“ dodal ministr Hladík.
Jaké změny přinese plánovaná novela zákona?
Návrh novely zákona, se kterým přišli ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr zemědělství Marek Výborný, a kterou gesčně zpracovává Ministerstvo průmyslu a obchodu, by měla přinést zákaz prodeje pyrotechniky mimo kamenné prodejny, s výjimkou té nejméně nebezpečné kategorie, tzv. F1. Do té patří např. prskavky nebo bouchací kuličky. Kamenné prodejny podléhají přísnějším kontrolám a zároveň mají lepší podmínky pro skladování, čímž dojde ke zvýšení bezpečnosti prodejců i kupujících. Zejména na tržnicích v příhraničních oblastech docházelo k porušování zákona, kdy pyrotechnické výrobky kategorie F4 byly prodávány osobám, které nebyly odborně způsobilé.Upraven bude také online prodej, aby se zboží dostalo jen k těm, kdo s ním umí bezpečně zacházet. Kategorii vyšší než F1 tak bude možné vyzvednout pouze v kamenné prodejně. Navíc u kategorie F3 bude nově požadována odborná způsobilost, kterou se bude muset nakupující prokázat. Bez tohoto dokladu by měla fyzické osobě hrozit pokuta až ve výši 500 tisíc korun.
Zároveň dostanou obce větší pravomoci v regulaci používání pyrotechniky na svém území a samy se rozhodnou, kde a kdy bude možné ohňostroje pořádat. Obce totiž musí každý rok po oslavách uklízet nepořádek po pyrotechnice na ulicích, což je stojí nemalé peníze. Nově tak budou moci regulovat používání pyrotechniky na svém území kromě nejnižší kategorie F1, a to buď na celém území, nebo jen na jeho části, pro určité časy či určité kategorie.
Novela také stanoví, že pyrotechnika vyšší kategorie než F1, se nebude smět používat v okolí nemocnic, domovů pro seniory, ZOO či chovů zvířat, a to ve vzdálenosti 250 metrů od objektu. Tyto změny by měly výrazně snížit riziko úrazů lidí či zvířat a požárů v přírodě a zároveň omezit stres.
Přísnější kontroly a sankce mají za cíl minimalizovat riziko černého trhu. K tomu by měla přispět i informovanost veřejnosti o rizicích spojených s nelegální pyrotechnikou. Dodržování bude kontrolovat Česká obchodní inspekce a Český báňský úřad. Obě instituce mají pravomoc udělovat pokuty a přijímat opatření, pokud budou zjištěny nesrovnalosti nebo porušení zákona, např. zákaz prodeje až na tři roky.
Co z toho vyplývá pro nás?
Zavedení opatření přinese určitý komfort všem. Silvestr a významné oslavy zůstanou stále svátečními dny, ale hluk, nepořádek a nebezpečí spojené s neodbornou manipulací by měly výrazně ustat. Zatímco řada lidí pyrotechniku stále považuje za nezbytnou součást oslav, roste počet obyvatel, kteří uvítají možnost prožít svátky klidně, bez všudypřítomného rámusu. To ocení především rodiny s malými dětmi, senioři a také majitelé domácích mazlíčků, pro něž je období oslav často spojené s velkým stresem. Novela zákona o pyrotechnice je krokem směřujícím k odpovědnějším oslavám a lepší ochraně našeho společného prostoru.Přečtěte si také |
Povinný sběr textilu od ledna 2025: Malý krok k velké změněNová legislativa nezakazuje profesionální ohňostroje, takže lidé si stále budou moci užít velkolepé světelné show organizované odborníky. Při hromadných ohňostrojích se často používá méně pyrotechniky, která se dostane do větší výšky, kde je lépe rozptýlena. Navíc je odpalována proškolenými odborníky, kteří musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Tyto akce mají totiž tu výhodu, že jsou pečlivě kontrolovány a jejich dopady na okolí jsou minimální. Zároveň lze hlučné a nebezpečné ohňostroje také nahradit například videomappingem nebo pomocí show s drony.
Vysvětlivky
Pyrotechnické výrobky se rozdělují na zábavní pyrotechniku (F1 až F4), divadelní (T1 a T2) a ostatní pyrotechnické výrobky (P1 a P2). Vyšší číslo u jednotlivé kategorie znamená vyšší riziko při jejím používání. Přehled kategorií zábavní pyrotechniky:F1 – bouchací kuličky, motýli, prskavky
F2 – petardy, římské svíce, dýmovnice, malé baterie
F3 – velké kompaktní baterie, složené ohňostroje, velké petardy, římské svíce velkých kalibrů, velké fontány
F4 – kulové pumy, válcové pumy, kompaktní baterie, ohně pád
reklama