PR článek
Podzimní číslo časopisu Ochrana přírody
Krásám Šumavy se věnuje také rozhovor se Silvií Havlátkovou, která vede chráněnou krajinnou oblast. Popisuje především posledních třicet let – daří se spolupracovat s vlastníky lesů, kteří přecházejí na podrostní a výběrný způsob hospodaření, díky přístupu zemědělců se obnovují druhově bohaté louky. Zmiňuje také, že lepší ochranu by potřebovaly zbytky pralesovitých porostů v hospodářských lesích nebo nivy potoků. Na Šumavu se zaměřuje i článek Pavla Hubeného. Mimo jiné připomíná, že CHKO Šumava společně s národními parky Bavorský les a Šumava představuje obrovská komplex lesů s vysokou mírou ochrany: na 47 000 hektarech se už netěží dřevo, na 30 000 hektarech se neloví.
Petr Zajíček ve svém článku popisuje, co víme o prvním doloženém sestupu do Macochy v květnu roku 1723. Objevitelskou výpravu uskutečnil brněnský miniritský mnich Lazar Schopper, zaznamenal spodní i horní jezírko, pomocí šňůry se pokusil změřit hloubku.
Jan Koutný shrnuje, co bude pro řeku Bečvu znamenat vybudování boční suché nádrže Skalička. Konstatuje, že je klíčové – bez ohledu na to, jaká varianta nádrže bude zvolena – Bečvu v co největší míře zpřírodnit. Rozsah tohoto zpřírodnění by měl být dostatečně velkorysý, měl by odpovídat velikosti technického zásahu a jeho budoucích vlivů na říční ekosystém.
Vladimír Hanzal a Miloš Anděra se ve svém článku věnují našim hmyzožravcům. Vysvětlují, že nezbytnost intenzivního monitoringu výskytu fauny a flory vystupuje do popředí zvláště v posledních desetiletích za situace, kdy u řady druhů dochází ke změnám v rozšíření a početnosti.
Pozoruhodný a několikaletý spor řeší v Chlumci nad Cidlinou. Týká se spadu ze stromů z veřejného prostranství na soukromou zahradu a soudním sporům, které vyvolal. Případ stále není dořešen a listí padá.
Dočtete se také, že Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody oslavila letos třicetiny. Zatím rozdělila 32 milionů korun na stovky menších i větších projektů a díky nadačnímu kofinancování se realizovaly i větší projekty o celkovém objemu 21 milionu korun.
V časopise si také můžete přečíst článek Jana Plesníka s názvem Globální rámec pro biologickou rozmanitost: přání otcem myšlenky, nebo žádoucí impuls?, a mnohé další.
Přejeme zajímavé čtení.
Všechna čísla najdete na www.casopis.ochranaprirody.cz
reklama