https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-posledni-letosni-cislo-casopisu-je-venovano-predevsim-vode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Poslední letošní číslo časopisu je věnováno především vodě

23.12.2020 10:10 | PRAHA (Ochrana přírody)
Časopis otevírá úvodník Vladimíra Dolejského, který konstatuje, že ani třicet let nestačilo k tomu, aby stav naší krajiny a potoků výrazně zlepšil. Jakub Hruška, Filip Olehle a Anna Lamačová si kladou otázku, zda hydrologickou bilanci lesních povodí ovlivňují více klimatické, nebo vegetační faktory. Jak už to tak bývá, odpověď není vůbec jednoduchá. O tom, jak zadržet vodu v městských aglomeracích, pojednává ve svém článku Jiří Karnecki.
 

Obnovení říčního pásu, tedy území, které je dominatně formováno vodním tokem a slouží jeho funkcím a vývoji, představuje podle Tomáše Justa podstatně vyšší přínos, než pouze zpřírodnění koryta. Inspirací pro nás může být – díky iniciativě na ochranu divokých včel – Bavorsko. Novela tamního zákona o ochraně přírody totiž říká, že podél vodních toků či stojatých vod je zakázáno zahradnicky nebo zemědělsky využívat pásy šířky nejméně pět metrů.

O tom, jak přistupovat k malým vodním elektrárnám, si můžete přečíst v textu Pavla Marka a Jiřího Musila, jak ne/plníme rámcovou směrnici o vodách popisuje Kateřina Kujanová. Za podařenou revitalizací Moravy u Štepánova zavítáte do CHKO Litovelské Pomoraví, podíváte se i na dolní Berounku, zjistíte, jak se vyhodnocuje účinnost rybích přechodů. Rozhovor s Petrem Kubalou, generálním ředitelem Povodí Vltavy, se věnuje (nejen) Mezinárodní komisi pro ochranu Labe.

Časopis ale není zaměřen jen na vodu. Dozvíte se, co to je adaptivní management chráněných území a proč je na místě jej uplatňovat v praxi, co plyne z pandemie covid-19 pro ochranu přírody a také třeba to, že CHKO Orlické hory letos oslavila padesát let od svého vyhlášení.

Přejeme zajímavé čtení.
reklama


 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist