PR článek
Poslední letošní číslo časopisu Ochrana přírody
Na potřebu obnovy laterální migrace ryb a dalších vodních organismů (pohyb do bočních vodních ekosystémů), mimo jiné i kvůli zlepšování kvality vody a vodních toků, upozorňuje článek s názvem Jak široká je pro ryby řeka?.
To, co ovlivňuje kvalitu vody v Novomlýnských nádržích a v toku řeky Dyje pod nimi, rozebírají Jakub Borovec a Jan Pixa.
Tomáš Just vysvětluje, jak je to s příznivými průtokovými poměry ve vodních tocích ve volné krajině nebo v intravilánech obcí, a jaká rizika přináší jejich nesprávné používání.
Ve čtivém rozhovoru s Markem Riederem, ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu vás zavedeme do světa hydrometeorologie.
Zelená infrastruktura má pomoci městům při adaptaci na klimatickou změnu. Článek Podpora zelené infrastruktury v sídlech ukazuje, jak taková opatření AOPK ČR podporuje.
Neméně důležité je správné nastavení opatření a postupů v zemědělství. Cílem agroenvironmentálních přístupů v zemědělské krajině je snižování negativních dopadů intenzivního hospodaření na životní prostředí.
Záludnosti péče o nejvýše položené partie Česka odhaluje kolektiv autorů v textu o zachování a obnově biodiverzity v alpínském stupni bezlesí Jeseníků a Krkonoš. Ukazuje se, že maloplošné pilotní experimenty mohou být pro zvláště chráněné druhy přínosem. Ze studie zatravněných ploch v CHKO Moravský kras se zase dozvíte, k jakým půdním změnám a vývoji vegetace došlo po osetí vybraných ploch orné půdy regionální travní směsí.
Výsledky pomohou nejen ochráncům přírody, ale jsou určeny také zemědělcům a vlastníkům pozemků.
Zajímavé je také čtení o důležitosti paleoekologického výzkumu v moderní ochraně přírody pro získávání informací o minulosti ekosystémů.
Tyto a další témata na vás čekají v novém čísle časopisu Ochrana přírody.
reklama