https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-projekt-obnovy-katzelsdorfskeho-zamecku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Projekt obnovy Katzelsdorfského zámečku

6.8.2019 09:44
Příběh obnovy Katzelsdorfského zámečku začíná před 15 lety, kdy Mgr. et. Mgr. Daniel Lyčka jako mladý historik zpracovával archivní podklady ke stavbě Katzelsdorfského zámečku tak, aby bylo možné stavbu celou podrobně zrekonstruovat. V současné době se jedná o nejlépe zdokumentovanou stavbu Lednicko-valtického areálu.
 

V roce 2012 jsme se s Danielem sešli a začali jsme připravovat materiály k sestavení projektu. V roce 2018 byl ve Valticích společně s Mgr. et Mgr. Danielem Lyčkou, paní Zuzanou Nývltovou, Ing. Stanislavem Schneiderem a Pavlem Chmátalem založen Spolek pro obnovu Katzelsdorfského zámečku. Náš projekt byl v roce 2019 konzultován s úřady státní správy a v dubnu 2019 byl na zámku ve Wilfersdorfu představen Princi Konstantinovi von Liechtenstein, zástupci rodu Liechtensteinů.

Co je náš cíl?

Naším cílem je zde vybrat potřebné finance na zpracování projektové dokumentace pro rekonstrukci Katzelsdorfského zámečku, další etapa vlastní rekonstrukce bude probíhat formou využití dotací EU pro rekonstrukci historických památek.

Katzelsdorfský zámeček je umístěnv lese v příjemném prostředí v okrese města Valtice poblíž rakouských hranic. Součástí areálu budou i lesní zahrady, biocentra pro chráněné rostliny a živočichy, chov exotického ptactva - proto, aby se zde návštěvníci cítili dobře a měli možnost vzdělávání v oblasti spojení člověka, krajiny a přírody a také historie Lednicko-valtického areálu s mnoha historickými odkazy (zámořské cesty, umění, zahradní architektura).

Katzelsdorfský zámeček by měl mít cca 15 ubytovacch míst, aby široké veřejnosti umožňoval zajímavý pobyt, včetně doprovodných programů.

Žádáme vás o přispění na projektovou dokumentace, díky které budeme moci projekt dále rozvíjet a s trochou štěstí ho také dokonočit. Pevně věříme, že si Katzelsdorfský zámeček zaslouží návrat z historie do současné doby, aby s sebou nesl odkaz jeho původních tvůrců, kteří rozvíjeli hodnoty humanismu, umění a spolupráce mezi lidmi v duchu romantického spojení mezi přírodou a člověkem.

Detaily

Katzelsdorfský zámeček (myslivna, hájenka, salet, fořtovna) byl postaven za knížete Jana I. Josefa z Liechtensteina. Plány zpracoval knížecí architekt Josef Kornhäusel (knížecím architektem v letech 1812–1818), ale stavba byla dokončena až roku 1819 architektem Franzem Engelem.

Cílem projektu je obnovení Katzelsdorfského zámečku coby jedné ze staveb Lednicko-valtického areálu. Objekt se nachází v blízkosti rakouské hranice v katastrálním území města Valtice.

V šedesátých letech minulého století byl zcela zničen, proto musí být zrekonstruován od základů.

Zámeček může sloužit po obnovení stavby jako umělecké a kulturní centrum, pro vzájemné setkávání s cílem porozumění mezi národy. Dále může být využit jako turistické centrum pro ubytování hostů, pořádání zahradních slavností, mysliveckých honů, konferencí a dále jako vzdělávací centrum pro setkávání. Projekt předpokládá využití dotací EU pro rekonstrukci historických památek.

... a ještě něco navíc: tento rok je 200 leté výročí založení Katzelsdorfského zámečku, tak doufáme že nám přinese štěstí.

Kdo jsme?

Spolek pro obnovu Katzeldorfského zámečku byl založen dne 20. 10. 2018 v Galerii Reistna ve Valticích. Zakládajícími členy se stali Mgr. et Mgr. Daniel Lyčka, Ing. Stanislav Scheider, Pavel Chmátal a Zuzana Nývltová. Vlastním projektem a doprovodnými administrativními úkony, které jsou potřeba pro obnovení zámečku se zabýváme již od roku 2012. Na našich stránkách můžete najít podrobné historické studie Katzelsdorfského zámečku, dobové fotografie, videa a animace a např. také rozhovor s vnučkou posledního správce - hajného p. Kycla.

Proč to děláme?

Naším cílem je nejenom rekonstrukce zajímavé a významné stavby Lednicko-valtického areálu a její zpřístupnění veřejnosti, ale také vytvořit centrum pro porozumění mezi národy, jejichž vzájemné vztahy přetrhala tzv. "Železná opona" z dob komunismu.

Chtěli bychom pomoci vytvořit osobní vazby na příhraniční regiony v zemích jako je Rakousko, Slovensko, Polsko či Liechtenštejnsko.

Chtěli bychom oslovit širší spektrum lidí z oblasti jako je umění, historie, vinařství, podnikání a ochrana přírody, aby měli možnost představit svojí práci, poznat práci svých kolegů v jiných zemích ve svém oboru, navázat spolupráci popř. vytvářet společné projekty a iniciativy. Toho lze nejlépe dosáhnout společným pobytem v tomto krásném místě a navázáním nových přátelství.

Odměny

Pro dárce jsou připraveny různé odměny např. dobové fotografie s věnováním, zapsání do pamětní knihy či pamětní desky, pozvánka na komentovanou prohlídku místa či vysazení stromu se jménem dárce.


reklama


 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist