PR článek
První letošní číslo časopisu Ochrana přírody
V úvodníku Lubomíra Přibyla, ředitele Správy jeskyní ČR, se dočtete, že letošek byl vyhlášen Mezinárodním rokem jeskyní a krasu. Tématu se věnuje hned několik článků. O Štramberském krasu a jeskyni Šipce, kde byl nalezen první doklad o osídlení neandrtálců na území České republiky, píše Petr Zajíček. Stejný autor vám také představí významného moravského učitele a badatele Jana Kniese, pro kterého byly právě jeskyně a kras celoživotní láskou. O tom, jak probíhalo zatravnění I. zóny v CHKO Moravský kras, pojednává článek Taťány Halešové a Marie Kotyzové. Dozvíte se v něm, že jeskyně je potřeba chránit nejen pod povrchem, ale i na povrchu.
Tři desítky let od vyhlášení národní přírodní rezervace Králický Sněžník už stojí za bilanci. Pro časopis Ochrana přírody ji připravila Radislava Nožířová. Třicet let existence za sebou mají i další jubilanti – národní parky Šumava a Podyjí. Co tato dvě na první pohled rozdílná chráněná území spojuje, popisují jejich ředitelé Pavel Hubený a Tomáš Rothröckl.
Zákony mají lidi chránit, ale mohou být také nebezpečné jako zbraně. Otázku, co z toho nám přinese nový stavební zákon, si v článku pod názvem Špatné zákony jsou nejhorším druhem tyranie pokládá Vladimír Mana, náměstek ministra životního prostředí.
Aplikovaná ochrana přírody se dnes už neobejde bez počítačového modelování. V rubrice Výzkum a dokumentace představují Jiří Flousek, Dušan Romportl a Vladimír Zýka výsledky své práce na habitatovém modelu pro tetřívka obecného. Běla Komancová vás zase seznámí s památnými stromy v chráněné krajinné oblasti Brdy. Poradí vám také, jak se zapojit do jejich mapování.
Entomolog Jan Roubal, rodák ze západních Čech, patří mezi průkopníky ochrany přírody v Čechách a hlavně na Slovensku. V roce 1920 navrhnul na zřízení historicky první přírodní rezervaci v Nízkých Tatrách. Jeho nesporný přínos ochraně přírody shrnul Pavel Pešout.
Jak to chodí ve státní ochraně přírody u našich slovenských sousedů, se dozvíte z rozhovoru s novým generálním ředitelem Státní ochrany přírody Slovenské republiky Dušanem Karaskem.
Jestli lesům ve světě zvoní hrana, komentují v článku Lesy ve světě: současný stav, změny a výhledy Jan Plesník a František Pelc. A díky poutavému vyprávění Aloise Pavlíčka alespoň malým kukátkem nahlédnete do znovuobjevené přírody Myanmaru.
Přejeme příjemné čtení.
Toto i starší čísla najdete na webu Ochrana přírody.
reklama