https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-prvni-letosni-cislo-casopisu-ochrana-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

První letošní číslo časopisu Ochrana přírody

4.3.2021 15:09 (Ochrana přírody)
Podíváte se v něm třeba do našich jeskyní a krasu nebo na Králický Sněžník, Šumavu či do Podyjí.
 

V úvodníku Lubomíra Přibyla, ředitele Správy jeskyní ČR, se dočtete, že letošek byl vyhlášen Mezinárodním rokem jeskyní a krasu. Tématu se věnuje hned několik článků. O Štramberském krasu a jeskyni Šipce, kde byl nalezen první doklad o osídlení neandrtálců na území České republiky, píše Petr Zajíček. Stejný autor vám také představí významného moravského učitele a badatele Jana Kniese, pro kterého byly právě jeskyně a kras celoživotní láskou. O tom, jak probíhalo zatravnění I. zóny v CHKO Moravský kras, pojednává článek Taťány Halešové a Marie Kotyzové. Dozvíte se v něm, že jeskyně je potřeba chránit nejen pod povrchem, ale i na povrchu.

Tři desítky let od vyhlášení národní přírodní rezervace Králický Sněžník už stojí za bilanci. Pro časopis Ochrana přírody ji připravila Radislava Nožířová. Třicet let existence za sebou mají i další jubilanti – národní parky Šumava a Podyjí. Co tato dvě na první pohled rozdílná chráněná území spojuje, popisují jejich ředitelé Pavel Hubený a Tomáš Rothröckl.

Zákony mají lidi chránit, ale mohou být také nebezpečné jako zbraně. Otázku, co z toho nám přinese nový stavební zákon, si v článku pod názvem Špatné zákony jsou nejhorším druhem tyranie pokládá Vladimír Mana, náměstek ministra životního prostředí.

Aplikovaná ochrana přírody se dnes už neobejde bez počítačového modelování. V rubrice Výzkum a dokumentace představují Jiří Flousek, Dušan Romportl a Vladimír Zýka výsledky své práce na habitatovém modelu pro tetřívka obecného. Běla Komancová vás zase seznámí s památnými stromy v chráněné krajinné oblasti Brdy. Poradí vám také, jak se zapojit do jejich mapování.

Entomolog Jan Roubal, rodák ze západních Čech, patří mezi průkopníky ochrany přírody v Čechách a hlavně na Slovensku. V roce 1920 navrhnul na zřízení historicky první přírodní rezervaci v Nízkých Tatrách. Jeho nesporný přínos ochraně přírody shrnul Pavel Pešout.

Jak to chodí ve státní ochraně přírody u našich slovenských sousedů, se dozvíte z rozhovoru s novým generálním ředitelem Státní ochrany přírody Slovenské republiky Dušanem Karaskem.

Jestli lesům ve světě zvoní hrana, komentují v článku Lesy ve světě: současný stav, změny a výhledy Jan Plesník a František Pelc. A díky poutavému vyprávění Aloise Pavlíčka alespoň malým kukátkem nahlédnete do znovuobjevené přírody Myanmaru.

Přejeme příjemné čtení.

Toto i starší čísla najdete na webu Ochrana přírody.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist