PR článek
První letošní číslo Naší přírody je tu
Obsah čísla 1/22
Parazit je, když … / Hana a Vladimír MotyčkoviMezi zelenou a šedou / Tomáš Grim
Fakultativní migranti: pěnkava jikavec / Alena Říhová
Docela (ne)obyčejný kámen opuka / Jan Vítek
Ledové poklady barona Trencka / Martin Janoška
Zimní výzva z krajiny břidlice / Jakub Hloušek
Mágia slovenských miest – vol. 3 / Michal Hertlík
Příběhy rybníků / Denisa Mikešová
Stromy kolem nás / Monika Tošenovská
„Biologie je vjeda“ / Marek Velechovský
Poklady z fotosoutěže 2021
Parazit je, když…
Jistě si pamatujete ten pocit, když jste stáli před tabulí, v hlavě prázdno, a měli jste definovat nějaký, pro vás zcela cizí, pojem. Zoufale jste bloudili očima po spolužácích, zda někdo nenadhodí spásné slůvko, ale ti se tvářili, jako by ve třídě ani nebyli. Ale proč to vlastně píši. Nedávno se na mne obrátil vnuk – středoškolský student – s dotazem: „Dědo, pracoval jsi v parazitologickém ústavu, tak mi jistě vysvětlíš, co je vlastně parazit?“ Obratem jsem mu odpověděl, že parazit je organismus, který se živí na úkor jiného organismu. Ale pak se mi v hlavě rozhostil onen pocit. Co to vlastně je živit se na úkor jiného organismu? Když si dám vepřový řízek, nemohu popřít, že se živím na úkor prasete. Jsem tedy parazit?
Ledová výzdoba
Trpělivost se vyplatila. Už dobré čtyři roky jsem pravidelně kolem půle února žhavil drát na úřad městyse Spálova v Oderských vrších. Tam se mě vždy ochotně ujala paní starostka. Pokaždé jsem se pídil po informaci, jestli konečně Petrovu skálu zkrášlila úchvatná ledová výzdoba. A ona mně přesně sdělila aktuální situaci. Opravdu jsem netoužil putovat přes půli Moravy zbytečně.
Mezi zelenou a šedou
Venku chladno, nevlídno. Doma šero. Proč si chmurný zimní den nezpestřit? Jakou barvou? Na oči je prý nejlepší zelená. A když do našeho příběhu přidáme i šedou, bude kupodivu mnohem, mnohem pestřejší…
reklama