https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-stavba-domu-se-v-roce-2020-prodrazi-vitezi-ekologicnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Stavba domu se v roce 2020 prodraží, vítězí ekologičnost

5.2.2020 13:05
Pokud sníte o rodinném domku nebo jeho výstavbu už dokonce plánujete, pak počítejte s tím, že se váš sen prodraží. Kvůli nové směrnici se energetická náročnost nových budov bude muset rapidně snížit. Jak nás vlna nízkoenergetických či pasivních domů ovlivní a kolik peněz na víc je třeba si připravit?
 

Snížení energetické náročnosti domů o 20 %

Stavba rodinného domu je velký krok, který stojí nejen spoustu úsilí, ale i peněz. Obzvláště pokud se rozhodnete stavět dům svépomocí, pak vás to může „vyřadit ze hry“ i na několik let. Jestliže si o stavební povolení hodláte teprve zažádat, a stejně tak o hypotéku, pak se připravte na to, že od roku 2020 si za dům připlatíte.

Podle nové evropské směrnice musí být všechny nově vystavěné domy o 20 % energeticky úspornější než v roce 1990. Nařízení neplatí pro chaty a malé objekty s podlahovou plochou do 350 metrů čtverečních. Výstavba výhradně nízkoenergetických či pasivních domů by měla omezit znečišťování životního prostředí, které je nyní velkým tématem. Podle evropské komise spotřeba energie obytných domů tvoří až 40 % z celkové spotřeby energií v EU.

Normy nízkoenergetických, pasivních a „nulových“ domů

Pojmem nízkoenergetický dům se označuje budova, která ročně spotřebuje zhruba 15–50 kWh na metr čtvereční vytápěné plochy, u pasivních domů je to maximálně 15 kWh. U tzv. nulových domů se jedná v podstatě o pasivní dům, který však maximální možnou míru energie odebírá pouze z obnovitelných zdrojů. Pasivní dům využívá pasivních tepelných zisků, zejména ze slunečního záření (ale i tělesné teploty či tepla spotřebičů), kdy se klade velký důraz na vhodný tvar a orientaci domu, celou jeho konstrukci a další opatření jako izolaci či systém ochlazování. Z konstrukčních materiálu se nejčastěji používá znovu obnovitelné dřevo, případně různé typy zdiva, ať už keramické, cihlové či vápenopískové.

Kolik za dům v roce 2020 zaplatíte?

Jen pro představu, průměrná energetická spotřeba domů vystavěných do roku 1990 se pohybovala okolo 269 kWh/m ročně. Od roku 2020 se tato náročnost sníží zhruba na 30–70 kWh, v závislosti na energetické náročnosti referenční budovy. To povede k prodražení celé stavby o cca 15–20 %. U většího rodinného domu s rozpočtem čtyři miliony korun to může být až 800 000 Kč na víc. Finanční náklady vzrostou zejména u použitých materiálů, především u kvalitnější izolace, dále pořízením oken s trojskly nebo instalací tepelných čerpadel, solárních panelů či rekuperačních jednotek.

Plánujete stavbu domu a poohlížíte se po výhodné hypotéce? Využijte hypoteční kalkulačku ryze české Banky CREDITAS a sjednejte si u ní hypotéku s mimořádným úrokem.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist