https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-synteticke-diamanty-jako-zelena-budoucnost-ve-sperkarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Syntetické diamanty jako zelená budoucnost ve šperkařství

18.3.2020 09:09
Trh s luxusními kameny v posledních letech výrazně ovlivnily syntetické drahokamy. Drahé kameny jsou pěstovány v laboratoři, kde rostou při vysokých teplotách na tenkém kousku diamantu.
 

Syntetické drahé kameny vznikají v laboratořích už od 19. století. Jejich primární účel ale není ozdobit snubní prsteny. Hlavní využití mají dlouhá léta hlavně v komunikačních technologiích, mikroelektronice nebo při broušení jiných materiálů. Uměle vytvořené drahokamy tak sice nejsou žádnou novinkou, ve šperkařském světě se ale do popředí dostávají až v posledních letech.

Umělý versus přírodní

Syntetický drahokam na zlatém prstenu je skoro nerozpoznatelný od toho přírodního. Fyzikální i chemické vlastnosti kamenů jsou téměř identické. Uměle vytvořený diamant stejné velikosti, čistoty i brusu je ale až o třetinu levnější než ten přírodní. Trh se syntetickými drahými kameny navíc podléhá stejně přísným pravidlům jako ten s přírodními.

Světlo laboratoří drahokamům na kráse neubírá

Těžba drahých kamenů je obrovskou zátěží na životní prostředí. Na jeden karát diamantu se musí vytěžit zhruba 250 tun zeminy. Jak se však zvedá zájem o udržitelnou budoucnost, roste i poptávka po umělých drahokamech. Ve šperkařství se pak uměle vytvořené drahé kameny používají nejen na zásnubní prsteny z bílého zlata, ale i drobné náušnice nebo honosné náhrdelníky. Společností, které se na výrobu takových kamenů zaměřují ale ve světě moc nenajdete. Jedním z hlavních hráčů je například společnost Diamond Foundry. Ta navíc ve svých laboratořích využívá zelené zdroje elektřiny. Orientuje se tak především na zákazníky, pro které je udržitelnost na prvním místě. Majitelé těchto šperků znají původ kamenů, šetří planetu a zároveň nepodporují trh s „krvavými diamanty”.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist