https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-test-ekologickych-zubnich-kartacku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Test ekologických zubních kartáčků

30.9.2020 10:04 (www.nazuby.cz)
Zdroj | Nazuby.cz
Čištění zubů je něčím, co se nevyplatí zanedbávat. Vybrat si správný kartáček a přitom myslet ekologicky je snadnější než dřív. Jak při testování dopadly vybrané čtyři značky kartáčků z přírodních materiálů?
 
TePe Good
TePe Good
Zdroj | Nazuby.cz

TePe Good

Jednou z předních značek výrobců kvalitních zubních kartáčků je TePe. Velmi brzy přišla na trh s kartáčky z cukrově třtiny. Surovin přírodního původu je použito 97%. Provedení kartáčku je pro značku typické – rovná vlákna a zužující se hlavice. Obojí je ideálním předpokladem pro kvalitní čištění. Skvělá je též pořizovací cena, která se pohybuje mezi 60 a 70 Kč. Jediným nedostatkem je, že výrobce neuvádí, kam a jak kartáček správně vyhodit. Zda ho můžeme dát na kompost, nebo patří do komunálního odpadu, jsme se tedy zatím nedozvěděli.
The Humble
The Humble
Zdroj | Nazuby.cz

The Humble

Značka The Humble přivedla na trh jedny z prvních bambusových zubních kartáčků. I když je z bambusu pouze rukojeť, není důvod zpochybňovat dobrou ideu. Cena je přijatelná, kolem 100 Kč. Kartáček ovšem moc nesplňuje požadavky na správný zubní kartáček. Nemá rovná vlákna ani malou hlavičku. Vlákna jsou bohužel pocitově pichlavá a čištění tak není moc příjemné. Naopak je tu ale jasné, jak kartáček správně likvidovat. Rukojeť patří do bioodpadu, případně na kompost, a hlavička s vlákny do komunálního odpadu.
Biobrush
Biobrush
Zdroj | Nazuby.cz

Biobrush

Bioplast je v poslední době velmi oblíbeným materiálem, i když o jeho ekologičnosti lze zatím polemizovat. Nicméně pro výrobu kartáčků se začal poměrně hojně využívat. Vsadila na něj i značka Biobrush. Jejich kartáčky mají rovná vlákna a dětská verze má i příjemně malou hlavičku. Při čištění nepíchají, ale velikost pro dospělé je opravdu jen pro osoby s větší čelistí. Pořizovací cena se pohybuje kolem 90 Kč. Po třech měsících lze kartáček bez hlavice kompostovat nebo vyhodit do bioodpadu. V kompostu se kartáček může rozkládat i více jak 90 dní. To je do doby, než tam hodíte další.
Curanatura
Curanatura
Zdroj | Nazuby.cz

Curanatura

Další zástupce bambusových kartáčků představuje značka Curanatura. Pro test jsme vybrali dětskou a dospělou variantu s bambusovými vlákny. Díky tomu lze kartáček spálit v kamnech, vyhodit na kompost nebo do bioodpadu. Rovně zastřižená měkká vlákna a drobná hlavice kartáčku jsou těmi největšími plusy kartáčku. Při čištění je dostatečně jemný, nedráždí dásně a nepíchá. K dostání je za pěknou cenu, kolem 100 Kč.

Nejdůležitější je správné třídění

Platí to o všem – když už výrobek vyhazujeme, je potřeba ho vyhodit tam, kam patří. Pokud si koupíte kartáček z ekologického materiálu a skončí v komunálním odpadu, pak je jeho ekologická cesta neúspěšná. Ve většině případů totiž skončí umačkaný na skládce, kde nemá šanci se rozložit. Nevyhovuje vám žádná ekologická varianta a zůstáváte u klasiky? Dejte si tu práci s odstřihnutím hlavičky a vyhoďte rukojeť do žlutého kontejneru na plasty.
reklama

Andrea Ivaničová

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist