https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-tretine-cechu-o-vanocich-projde-rukama-az-10-kartonovych-krabic.co-se-deje-s-temi-ktere-neskonci-v-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Třetině Čechů o Vánocích projde rukama až 10 kartonových krabic. Co se děje s těmi, které neskončí v odpadu?

9.12.2022 13:31
Každý osmý spotřebitel si dokáže představit využití kartonových krabic na výrobu nábytku a bytových doplňků, vyplývá z průzkumu společnosti Samsung.
 

Češi jsou příkladní v recyklaci kartonových krabic od vánočních dárků. Tři čtvrtiny (76 %) jich krabici od zaslaného zboží alespoň občas využijí pro odeslání jiné zásilky. Pokud jde o krabice od nového televizoru, skoro čtyři z deseti (39 %) si ji ponechá pro případ pozdějšího využití a 4 % ji použijí pro výrobu dekorací pro domácnost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Samsung Electronics, kterého se od 23. do 28. listopadu 2022 zúčastnilo 1016 respondentů z České republiky.

Během vánočních svátků se téměř polovině českých domácností zvýší objem odpadu o třetinu, osmině dokonce o polovinu. Z dvou třetin tento odpad tvoří papír, včetně kartonových krabic. Proto jsme se zajímali o to, jak s ním lidé nakládají a pozitivně nás překvapilo, že nemalý počet spotřebitelů dokáže krabice využít pro další účely a nevyhazuje po jednorázovém použití do komunálního odpadu,“ říká Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. Do tříděného odpadu vyhazuje tyto krabice podle průzkumu 71,8 % respondentů, do netříděného 3,7 % a desetina jich krabice spálí. Každý osmý (13,1 %) je ale použije jako úschovné prostory nebo jako hračku pro domácí mazlíčky.

Bytový doplněk z krabice od televize? Samsung to umí

Kartonových krabic projde rukama Čechů během vánočních svátků opravdu hodně. Čtyři z deseti oslovených (38,9 %) uvedli, že jejich počet odhadují na jednu až pět, třetina (33,7 %) dokonce na pět až deset. Necelých 15 % uživatelů využije až 15 kartonových krabic a téměř každý desátý (9,3 %) více než 15. Polovina dotázaných (48, 2 procenta) si přitom dovede představit využití těchto krabic jako bytových doplňků nebo dokonce pro výrobu nábytku. Nepředstavitelné to je pouze pro 12,6 % respondentů. Samsung vychází těmto požadavkům vstříc projektem speciálních pevnějších kartonových krabic s předtištěnými vzory, podle nichž lze krabice jednoduše rozřezat, složit a vyrobit z nich bytové doplňky.

Pro zákazníky navíc připravil speciální web https://www.samsung-ecopackage.com/, kde si vyberou model televizoru, například QD OLED, a uvidí, jaké předměty mohou z jeho krabice vyrobit. Konkrétně z krabic od televizorů je možné vyrobit domečky pro kočky nebo stojany na časopisy či knihy, případně stolek pod televizor nebo další bytové doplňky. Na každé krabici se nachází QR kód, který zákazníka odkáže na webovou stránku Samsung Eco-Package, kde si zvolí, co chce vyrobit, včetně různých zvířátek nebo houpacího koníka. U všech krabic na televizory pak Samsung přestal používat barevné potisky tak, aby jejich výroba byla ekologicky co nejméně náročná. Snižuje tak uhlíkovou stopu při výrobě a přepravě televizorů a celkově tak přispívá k ochraně životního prostředí.

Víkendové workhshopy s Drawplanet

Kromě toho organizuje Samsung před Vánoci ve spolupráci s pražskou výtvarnou dílnou Drawplanet dva workshopy pro rodiny s dětmi, kde si účastnici budou moct vyzkoušet práci s kartonovými krabicemi od televizí a vyrobit z nich vánoční ozdoby nebo třeba něco většího jako designový kus nábytku. „Naší snahou je ukázat, že i kartonová krabice od televize je kvalitní materiál, z kterého se dá něco hezkého a užitečného vyrobit. A takovou „upcyclaci“ kartonu uděláte radost dvakrát, jednou jako dárek po někoho blízkého a po druhé jako dárek pro životní prostředí. Pojďte si to s námi vyzkoušet,“ vybízí Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka.

Tvořivé dílny proběhnou v neděli 11. a 18. prosince 2022 vždy od 14 do 17 hodin v prostorách Drawplanet. Vstup pro účastníky je zdarma, stačí se registrovat na stránkách Draw Planet. Přihlásit se můžete zde: www.drawplanet.cz/workshop/krabicovy-workshop-samsung.

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung inspiruje svět a tvoří budoucnost svými převratnými myšlenkami a technologiemi. Společnost nově definuje svět televizorů, smartphonů, tabletů, nositelných chytrých zařízení, digitálních spotřebičů, síťových a paměťových prvků, LSI systémů, polovodičů a LED displejů.Nejnovější informace najdete v Samsung Newsroom na adrese http://news.samsung.com.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist