https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-uhlikova-neutralita-na-rozcesti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Uhlíková neutralita na rozcestí

27.4.2022 13:24 | PRAHA (Udržitelná konference za 5 dvanáct)
Udržitelná konference za 5 dvanáct pro Vás opět připravila další ze série online konferencí. Vystoupí na příklad ředitel české OSN, primátor hl. m. Prahy, exportéři a korporace jako Skanska, Volvo či Heineken, těšit se můžeme také na postoj českého europoslance, Luďka Niedermayera. Akce je pro zájemce zdarma, stačí se registrovat na Udrzitelna.cz a zapsat si do deníčku termín 12. května 2022.
 

Neutralita na vzestupu či v koncích

Svět na rozcestí. Snad každá odpovědná společnost poslední týdny zvažuje všechny možnosti, jak zasaženým válkou pomoci. Nabízí válečným uprchlíkům volná pracovní místa, ubytovací kapacity nebo jinou příležitost k normálnímu životu.

Na jedné straně stojí vyspělá civilizace s neuvěřitelnými technologiemi a osvícenými lidmi, kteří si uvědomují váhu záchrany naší planety. Na straně druhé probíhá nehumánní válka jako z jiného století. Dlouhé kolony tanků polykající tisíce litrů paliva, pro které emisní limity snad ani neexistují. O znečištění bombovými útoky snad ani nemůže být řeč.

Bohužel, i tyto skutečnosti ovlivňují uhlíkovou stopu. Do roku 2050 se má Evropa stát uhlíkově neutrální. Je to však ještě vůbec možné? Ekologie byla v boji o holý život odsunuta na druhou kolej a je tím posledním, na co teď svět upírá svoji pozornost.

UDRŽITELNÁ KONFERENCE | UHLÍKOVÁ NEUTRALITA | www.udrzitelna.cz

Jaká je současná situace kolem všech „zelených dohod“? Jsou pravidla, nad kterými se shodli členské státy již nyní k zahození? Někteří odborníci tvrdí, že tato doba může být katalyzátorem pro urychlení k soběstačnosti a energetické nezávislosti právě díky udržitelným zdrojům. Proč tedy Němci zvažují znovu „nakopnout“ jádro?

Jak se k porovnání současné světové situace s našimi závazky k uhlíkové neutralitě vyjádří opravdové persony České republiky se můžeme podívat na další Udržitelné konferenci za 5 dvanáct s tématem Uhlíková neutralita na rozcestí.

Řečníci na Udržitelné konferenci za 5 dvanáct

Z úst primátora hlavního města Prahy v úvodu uslyšíme, jaké důsledky na ekologické hospodaření města může mít nápor válečných uprchlíků a jak dění posledních týdnů ovlivňuje snahy o snižování uhlíkové stopy. Pan Broža, ředitel české pobočky OSN, která sdružuje více jak 190 zemí světa, nám představí globální pohled na válku moderní doby a odhad, jak dlouho se bude naše planeta z takového konfliktu vzpamatovávat. Jan Krajhanzl poté okomentuje, jak lidé, kteří věnují svůj čas ochraně přírody a zaměřují se na snižování své uhlíkové stopy, vnímají ničivé dopady válečných operací. Vzdají se snad svých ambicí nebo naopak zvýší své úsilí s cílem co nejrychleji zmírnit dopady?

REGISTRACE ZDE

Válečné restrikce, omezení dopravy, vysoké ceny energií a zhoršující se ekonomická situace. Jsou tohle překážky, které mladým firmám bojujícím za snižování uhlíkové stopy mohou zkomplikovat jejich cestu? Nebo díky svému inovativnímu myšlení dosáhnou úspěchů, které změní svět? Jak vidí společnost CO2IN budoucnost obchodu s emisními povolenkami? Jak dlouho trvá přejít od běžného zemědělství k tomu regenerativnímu a kde na to vzít peníze nám představí zástupce společnosti Carboneg. Těšit se můžete také na svačinku s cvrččím proteinem od společnosti Sens Food. A co je nového ve sdílené ekonomice a proč se vyplatí si kolo ve městě raději půjčit nám řekne zástupce společnosti Rekola.

Je vůbec v silách velké korporace řešit běžný provoz, minimalizaci uhlíkové stopy a ještě humanitární pomoc? Změnil se jejich cíl dlouhodobé uhlíkové neutrality a jaké komplikace sebou ruská invaze přinesla? To nám poví na příklad za Volvo Truck řekne pan Vladimír Myslík či Dita Vašíčková z pivovaru Heineken. O změnách, dopadech i budoucnosti stavebního průmyslu promluví zástupce společnosti Skanska.

I když mnoho z nás nedokáže pochopit, co na Ukrajině probíhá, co zažívají její občané a jak se změnily každodenní starosti jejích nejvyšších představitelů, nezapomínejme, že stále svádíme i mnohaletý boj o přežití naší planety. Pojďme se na tato dvě témata podívat z pohledu uhlíkové stopy a při troše štěstí i neutrality.

„Je nám velkou ctí, přivítat dosud největší persony, které k tématu mají opravdu co říci. Téma dokáží zasadit do současné situace a dění na východě a ukázat nám tak opravdový a objektivní nadhled. Registrovat se může každý zájemce zdarma již nyní na https://www.udrzitelna.cz/“ dodává k akci za organizátora Českou asociaci startupů, David Zábrž.

Harmonogram akce 12. 5. v 11:55

Úvod do problematiky
   • Slavnostně akci zahájí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy
   • Michal Broža, ředitel české pobočky OSN
   • Jan Krajhanzl, sociální a environmentální psycholog
   • Luděk Niedermayer, europoslanec
Startupy
   • CO2IN
   • Carboneg
   • Sens Food
   • Rekola
Odpovědné firmy
   • Skanska
   • Volvo Group Czech Republic
   • Heineken
   • Kooperativa
REGISTRACE ZDE
reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist