https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-uzijte-si-advent-s-nasi-prirodou-6-20
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Užijte si advent s Naší přírodou 6/20

10.12.2020 14:56 | PRAHA (Naše příroda)
Modrásek jetelový.
Modrásek jetelový.
Foto | David Říha / Naše příroda
Zase to uteklo jako voda a máme tu konec roku, pojďte si ho zpříjemnit s poslední letošní Naší přírodou. Nakouknete v ní do tajů barev a zjistíte, že jde o mnohem složitější a tím i zajímavější záležitost, než jste si mysleli, navštívíte naše ptáky na jejich zimovištích v teplých krajích, dozvíte se, proč jsou některé stromy památné nebo můžete nakouknout do račího světa. V čísle najdete i závěrečný díl o rozvodí na našem území a na výlet se můžete vydat do Hostýnských hor nebo třeba na Zvolskou homoli. A v neposlední řadě najdete na stránkách tohoto čísla i výsledky naší celoroční fotosoutěže. Přejeme vám krásný advent a příjemné čtení.
 

Obsah čísla 6/20


Jakou barvu vlastně (ne)máš? / Alena Říhová
Jak žijí „naši“ ptáci na zimovišti? Nepěvci / Tomáš Grim
Člověk a rak v českých zemích / Jiří Patoka
Proč jsou některé stromy památné? / Hana a Vladimír Motyčkovi
Mezi moři severními a jižními – 3. část / Jan Vítek
Skalní minisvěty Hostýnských hor / Martin Janoška
Zvolská homole / Jan Moravec
Doma za humny i venku za hranicemi dejme šanci přírodě / Jiřina Pešová
Neobyčejné příběhy obyčejných zvířat / Denisa Mikešová
Rybí klepy / Monika Tošenovská
Skutečně znáte obyvatele tekoucích vod? / Alena Vláčilová
Vyhodnoceni fotosoutěže 2020

Jakou barvu vlastně (ne)máš?

Rozhlédnete-li se venku kolem sebe, usmívá se na vás nespočet barev a jejich nejjemnějších odstínů. Matka příroda s nimi totiž rozhodně nešetří. Nejsou tu však jenom proto, aby lahodily oku pozorovatelů, ale hrají nezastupitelnou roli v každodenním životě, kupříkladu při rozpoznávání jedinců téhož druhu, v pohlavním výběru (při volbě sexuálního partnera a identifikaci soka) anebo v potravní biologii (např. ve vztahu kořist–predátor, parazit–hostitel, opylovač–rostlina). A tak se pojďme na barevný svět podívat pěkně zblízka.

Hostýnské skály
Hostýnské skály
Foto | Martin Janoška / Naše příroda

Skalními minisvěty Hostýnských hor

Pozoruhodným fenoménem Hostýnských vrchů jsou pískovcové skály. Nejsou sice příliš vysoké a mohutné, ale příroda jich tu rozsela na velkém prostoru tolik, že k jejich objevení jeden výlet ani jedna dovolená nestačí. Navíc se často ukrývají stranou turistických cest a je třeba je pohledat. Obvyklým doplňkem těchto skal jsou pralesovité lesní porosty, které se v okolí zachovaly v důsledku obtížně schůdného terénu a nemožnosti efektivního lesnického využití.

Modřín troják u Habrůvky.
Modřín troják u Habrůvky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila a Jiří Šírovi / Naše příroda

Proč jsou některé stromy posvátné

Mohutné věkovité stromy vzbuzovaly úctu lidí již od pradávna. Je s nimi spojena řada mýtů, které se táhnou až ke kolébce naší civilizace.

V Eposu o Gilgamešovi se dozvídáme, že dávní Sumerové uctívali strom Huluppu (některými sumerology ztotožňovaný s vrbou) zasvěcený bohyni Inanně (Ištar), v biblickém ráji rostl strom poznání, buddhisté uctívají fíkovník posvátný, v jehož stínu dosáhl po šestileté meditaci Siddhartha Guatama osvícení a stal se Buddhou.

Také keltské a slovanské kmeny sídlící na našem území měly stromy ve velké vážnosti.

Zvláště dubové a lipové háje i jednotlivé stromy mimořádného vzrůstu byly uctívány jako posvátné a zřejmě k nim byly přinášeny i oběti.reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist