https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-vite-kam-vyhodit-prazdny-toner
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Víte, kam vyhodit prázdný toner?

15.9.2021 08:48
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nepatří do komunálního odpadu ani do boxu na plasty. Tonery se ze zákona řadí mezi elektroodpad, ale ani do červeného kontejneru ho vyhodit nemůžete. Nabízí se tedy otázka – kam s ním? Poradíme vám, jak se jednoduše zbavit použitého toneru v souladu se zákonem i čistým svědomím.
 
V České republice skončí každoročně na skládkách stovky tun tonerových kazet. Poločas jejich rozpadu je přitom okolo 1 000 let a řada z nich obsahuje toxické a karcinogenní látky, které unikají do okolního prostředí. Do komunálního odpadu tedy rozhodně nepatří. Přestože je tělo toneru tvořeno převážně plastem, kvůli kovovým součástkám či čipům jej nemůžete vyhodit ani do kontejneru na plasty.

„Některé tonerové kazety jsou navíc vyrobeny z tzv. směsných plastů, které obsahují karcinogenní látky, takže se recyklovat ani nesmí,“ vysvětluje Vladimír Křiva, ředitel společnosti PREMO specializující se na prodej tonerů. Ze zákona patří tonerové kazety mezi elektroodpad, ale protože obsahují zbytky třaskavého tonerového prášku, není je vhodné vhazovat do červených kontejnerů. Mohly by totiž znečistit celý obsah kontejneru, který pak nemůže být recyklován.

Vypadá to na problém – kam tedy s prázdným tonerem?

Vyzkoušejte renovaci tonerů

Než to s prázdnou tonerovou kazetou nadobro vzdáte, vězte, že některé typy tonerových kazet je možné 2×–4× refilovat. Toho je dobré využít, protože tak několikanásobně prodloužíte jejich životnost. Na internetu najdete spoustu firem, které nabízejí renovaci tonerových kazet. Už při nákupu tonerových kazet však mějte na paměti, že renovovat je možné pouze tonery od výrobců originálních či alternativních tonerových kazet. Velmi levné neoriginální tonery z Číny jsou vyrobeny z tak nekvalitních a toxických plastů, že s nimi už nejde dělat nic a putují přímo na skládku. Navíc obsahují škodlivé látky, které mohou být i zdravotně závadné.

Vraťte tonery přímo prodejci

Nejsnazší variantou, jak se rychle a jednoduše zbavit většího množství tonerových kazet, je domluvit si jejich zpětný odběr přímo s prodejcem, od kterého jste je koupili. Zaslat je můžete poštou, anebo ¬– což platí v případě většího množství tonerových kazet – si můžete objednat dodání speciálního sběrného boxu.

Navíc máte jistotu, že s prázdnou tonerovou kazetou bude naloženo zodpovědným způsobem – a v případě, že je to možné, prodejce se pokusí prodloužit její životnost.

„Klientům dáváme k dispozici sběrné boxy, které naplní prázdnými tonery a my si je odvezeme zpět do firmy. Prázdné tonery roztřídíme do několika skupin – kazety Hewlett Packard posíláme zpátky přímo výrobci, který je v rámci svého recyklačního programu rozebere a roztřídí na primární materiály. Tonerové kazety, které je možné opakovaně doplnit a prodloužit tak jejich životnost, prodáváme refilačním společnostem. Zcela vysloužilé kazety pak třídíme a předáváme firmám oprávněným nakládat s elektroodpady,“ vysvětlil Křiva. Firmě PREMO mohou lidé vracet i tonerové kazety zakoupené jinde.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist