https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-vychazi-vanocni-cislo-nasi-prirody-6-2012
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Vychází vánoční číslo Naší přírody 6/2012

11.12.2012 01:54 | OLOMOUC (Naše příroda)
Obálka časopisu Naše příroda 06/2012
Obálka časopisu Naše příroda 06/2012
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pro nás čas Vánoc a zimních radovánek, pro volně žijící zvířata životní zkouška odolnosti – zimu přežijí jen ti nejvitálnější. V letošním posledním čísle časopisu Naše příroda se vypravíme mezi zajíce, abychom poznali i tu méně známou tvář oblíbeného ušáka, zjistíme, jak se u nás žije jelenům sika, a pod sněhem si vyhrábneme několik zajímavých hub. Milovníky ptactva jistě potěší návod na výrobu samosypného krmítka či malá exkurze do delty Dunaje očima známého fotografa Jana Vebera. Samozřejmě nechybí výsledky celoroční fotosoutěže a vyhlášení další speciální, a to houbařské!
 

Zajíc polní – mistr rychlých úniků

Zajíc polní je jedním z našich nejzajímavějších savců – je to mistr rychlého běhu, umí dobře plavat, přežije i krutou zimu, má vysokou reprodukční schopnost, je výborným ukazatelem kvality životního prostředí, ale i přesto jsou jeho stavy v Česku a na Slovensku oproti minulosti velmi nízké.

Pazoubkovité houby – tajemní strážci lesů a luk

Houbová sezóna je začátkem dobrodružství pro mnohé z nás. Pro houbaře, fotografy či milovníky přírody představuje toto období tak trochu návrat do dětských let, kdy se veškerá radost či vášeň sytila jediným cílem – objevit něco nového. Toulat se lesem mezi kapkami deště cestou, po které už možná nikdo jiný nepůjde, a s nadějí, která každým krokem roste… jako houby po dešti. Kromě známých jedlých nebo jedovatých hub jsou v této říši i takové, které našim zrakům unikají. Pazoubkovité (geoglossoidní) houby jsou jako vojáci, hrdě se tyčící do nebes, maskovaní v těch nejlepších uniformách.

Zaječí námluvy
Zaječí námluvy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Bohdal / Naše příroda

Skvrnitý elegán

Jelen sika je nenáročný sudokopytník, který se velice dobře dokáže přizpůsobit novým podmínkám. Svým způsobem života se podobá jelenu lesnímu. Živí se výhradně rostlinnou potravou, je jen poněkud náročnější při výběru. Způsobuje značné škody okusem dřevin a loupáním kůry. Vzhledem k tomu, že je agresivnější než ostatní spárkatá zvěř, vyhání ji ze svých stanovišť a v zimě od mysliveckých krmelišť. Proto tam, kde se vyskytuje jelen lesní, není mezi lesníky a myslivci jelen sika příliš oblíben.

Obsah čísla 06/2012

Ťuhýci – draví pěvci / Ľubor Čačko
„Obyčejné mouchy“ / Hana a Vladimír Motyčkovi
Skvrnitý elegán / Antonín Havlát
Pazoubkovité houby / Nikola Rybáriková
Zajíc polní – mistr rychlých úniků / Pavol Turňa
Co o zajících možná nevíme… /Jaromír Zumr
Fotosoutěž 2012 – vyhodnocení
Zimní Drahanskou vrchovinou / Martin Janoška
Dolní Dyje a Morava z letadla / Jan Miklín
Můžeme ve 21. století hospodařit podle tradic našich předků a zároveň prosperovat?
Fotografové přírody: Jan Veber
Quarry Life Award: Představujeme české vítěze / Aleš Darebník
Jedlé dary přírody – rakytník řešetlákový / Květa Šimková
Samosypné krmítko / Petr Válek
Unikátní dům otáčející se za sluncem / Aleš Darebník


reklama

Pavla Mládková - Naše příroda

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist