https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-za-prirodou-do-vyhlasenych-letovisek-kypr-recko-i-turecko-vas-nadchnou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou

23.4.2024 15:13
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Aaron Burden / Unsplash
Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
 

Řecko

Když se řekne dovolená v Řecku nebo jen Řecko, většině lidí vytanou na mysli nádherné pláže, blankytně modré moře, které doplňuje modř na střechách i fasádách, nebo takřka nekonečný výčet antických památek. Ano, to všechno je Řecko - ráj pro all inclusive dovolenou. Kdo vyhledává tu klasickou, ten může bez dlouhého rozmýšlení využít nabídku last minute zájezdů do této jihoevropské země.

Ale co milovníci přírody? Ti by si měli s dovolenou tady poněkud pospíšit. V létě už tu panují opravdu vysoké teploty, které možná vybízejí ke koupání, ale přírodě už příliš nevoní. To ale platí i pro Turecko a Kypr. Naopak jaro je tady úplně fantastické. Teploty příjemné, ale nikoli příliš vysoké a všude kolem vás zeleň, kterou slunce zatím nesežehlo. Typickým příkladem je les Plaka na ostrově Kos. Ten je zelenou oázou nejen pro lidi, ale i pro pávy, kočky nebo želvy. Koncentrovaný zážitek pro každého milovníka přírody.

Turecko

I Turecko se v posledních letech stalo vyhledávanou dovolenkovou destinací. Luxusní hotely tu rostou jako houby po dešti a ze země rozkročené mezi Evropou a Asií je rázem ráj pro každého, kdo si rád dopřeje all inclusive luxusu s nádechem orientu.

I zájezd do Turecka ale může být cestou za přírodou. Opět vyrazte na jaře a navštivte například národní park Kuscenneti. Jedná se o mokřady s unikátní flórou i faunou, které dominují vodní ptáci, zejména pelikáni. Na národní park byl povýšen roku 1959 a obdržel i tzv. Evropský diplom. I ten svědčí o tom, že tady si přijdete na své.

Kypr

Lákalo by vás něco mezi Řeckem a Tureckem? Tak leťte na Kypr, klidně na last minute. Tento ostrov na samém východě Středomoří je rozdělen na severní tureckou a jižní řeckou část. Na jih vám stačí občanka, na sever potřebujete pas platný alespoň půl roku po plánovaném návratu. A liší se i zvyky a pravidla v obou částech ostrova. Ty si před zájezdem určitě nastudujte.

Co se naopak liší jen málo, to je příroda. Je ovšem pravdou, že teploty a vlhkost vzduchu se mění s nadmořskou výškou a vzdáleností od moře. Milovníkům přírody by neměl ujít známý kaňon Akamas. Tři hluboké soutěsky na západě ostrova jsou protkané turistickými stezkami. Ty turisty dovedou k bohaté flóře, která je mnohdy i unikátní. Roste tu totiž hned několik endemických druhů, které jinde na světě nenajdete.


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist