https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-zacali-jsme-kvuli-zdravi-a-kondici-ted-chceme-mluvit-s-mestem-o-podobe-verejneho-prostoru-rikaji-ucastnici-vyzvy-10-000
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Začali jsme kvůli zdraví a kondici, teď chceme mluvit s městem o podobě veřejného prostoru, říkají účastníci Výzvy 10 000 kroků

8.9.2023 09:43
Foto | Monkey Business Images / Depositphotos
Veřejný prostor je něco jako velký otevřený „obývák“ pro celé město, kde se lidé mohou setkávat, hrát si, chodit na procházky, vyřizovat důležitá jednání nebo jen tak trávit svůj volný čas. Jeho proměny mají větší význam, než si mnozí uvědomují. Veřejný prostor může motivovat (nebo naopak postavit bariéry) k pohybu a předurčuje tak, jak se zde lidé chovají. To má obrovský vliv nejen na lidské zdraví, ale celkovou spokojenost, kvalitu vztahů a pocitu sounáležitosti s městem i místní komunitou. Své o tom vědí také účastníci výzvy 10 000 kroků, která prokazatelně přinesla větší zájem o podobu veřejného prostoru a komunikaci s městem.
 
Další kolo výzvy startuje 1. října 2023. Účastníkům pomůže najít cestu k vyváženému životnímu stylu, navrátit chůzi do běžných pracovních dní, uzavírat nová přátelství a pokořit osobní hranice. Registrovat se můžete již dnes na webu www.desettisickroku.cz.

Výzva pracuje s magickou hranicí deseti tisíc kroků, což zhruba odpovídá 7,5 kilometru. Ve skutečnosti však stačí mnohem méně, a podle lékařů důležitější než objem je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí. Cílem není ujít každý den 10 000 kroků, ale vrátit pravidelnou chůzi do našeho běžného života.

Účastníci výzvy si na začátku nastaví svůj denní cíl (tj. osobní výzva) a snaží se jej celý měsíc plnit. Ať už se rozhodnou chodit nebo běhat, všechny aktivity je možné v rámci výzvy měřit na jakémkoliv zařízení. Výzva má také vlastní aplikaci, ve které lze aktivity zaznamenávat, párovat s chytrými hodinkami, nebo prohlížet statistiky.

Za nachozené kroky se sbírají body (starší a lidé s vyšším BMI jsou zvýhodněni) a účastníci mohou (ale nemusí) soutěžit za své město nebo tým (partnerský nebo až 10členný). Speciálně výzva myslí také na firmy a školy, kde spolu třídy či firemní týmy soutěží proti jiným školám a firmám, což utužuje třídní i pracovní kolektiv.

Účast ve výzvě je zdarma, pro zájemce je připraven také premium účet, který odemyká vylepšené funkce portálu, jako je sbírání odznaků, tvorbu kalendáře zážitků nebo vytváření týmu.

Výzva 10 000 kroků pomůže přiblížit se malými krůčky – a to doslova – k lepší fyzičce, zdraví i spokojenosti a nabízí šanci opět zařadit chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti. Výzva se opakuje každý duben a říjen, vždy po celý měsíc. Letos na jaře se do výzvy zaregistrovalo přes 16 000 lidí z Česka i Slovenska.

Pořadatelem výzvy je neziskový spolek Partnerství pro městskou mobilitu z.s., který se zabývá tématem rozvoje udržitelné městské a regionální mobility a zvyšováním kvality veřejných prostranství. Významným spolupořadatelem akce jsou zapojená města a kraje, která pořádají lokální vyhlášení a komunikují se svými účastníky. Více informací o výzvě, jejích ambasadorech i zajímavostech o chůzi najdete na www.desettisickroku.cz. Zapojte se taky!

Registrace do podzimní výzvy začíná od 1. září 2023!


reklama

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist