https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-zaostreno-na-pudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Zaostřeno na půdu

8.11.2021 14:00 (Ochrana přírody)
Zdroj | Ochrana přírody
Vyšlo další číslo časopisu Ochrana přírody. Většina článků je zaměřena na půdu. A najdete v něm spoustu zajímavých obrázků.
 
Bořivoj Šarapatka v úvodníku vysvětluje, že půda je jednou z hlavních složek životního prostředí, kromě produkčních funkcí poskytuje i ekosystémové služby. Je také významnou zásobárnou uhlíku, více než 40 % organismů je v suchozemských ekosystémech během svého života spojeno s půdou.

Ladislav Miko v článku Půda jako hotspot biodiverzity aneb ráj drobných půdních členovců konstatuje, že půda si svou druhovou rozmanitostí nijak nezadá s takovými ekosystémy, jako jsou tropické korálové útesy či tropické deštné či galériové lesy. Výskyt určitých druhů a celkové druhové bohatství je pak skvělým indikátorem stavu půdního prostředí a často i nadzemního ekosystému.

V článku Aleny Novákové se můžete seznámit s půdními houbami, Ivan H. Tuf a Ondřej Machač vás zavedou do světa půdních predátorů, Hana Šantrůčková v článku Jak jsme na tom s lesními půdami vysvětluje, že chránit je potřeba nejen obhospodařovanou půdu, ale i půdy lesní, protože se spolu s dalšími faktory podílejí na zdravotním stavu našich lesů.

V textu Jaroslava Záhory se pak dozvíte, co to je dešťová past a že je důležité prodlužovat dráhu vodní kapky.

Především půdní biologii je zasvěcen i rozhovor s Ladislavem Mikem.

Ti, které téma půdy nezaujalo, se mohou začíst třeba do článku Pavla Pešouta. Konstatuje, že dohody o hospodaření, které AOPK ČR začala před deseti lety formou veřejnoprávních smluv využívat, jsou čím dál významnějším nástrojem pro spolupráci s vlastníky a hospodáři v ochraně přírody.

František Groessl z ČSOP Libosváry popisuje vlastní praktické zkušenosti s pasteveckými psy, kteří jsou považováni za jedno z nejúčinnějších opatření proti útokům vlků na hospodářská zvířata.

Rubrika Mezinárodní ochrana přírody se věnuje oceánům – autoři Jan Plesník a Lubomír Hanel uvádějí, že mořská biologická rozmanitost potřebuje nejen chráněná území, ale celkově šetrnější využívání světového oceánu. Vyjednání takového přístupu se podle nich dá svou obtížností přirovnat ke sjednání Pařížské dohody na ochranu podnebí.

Přejeme příjemné čtení.

Toto i starší čísla najdete na http://www.casopis.ochranaprirody.cz/.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist