PR článek
Zpříjemněte si advent s Naší přírodou
Obsah čísla 6/19
Co potkáte na zahradě I. / Hana a Vladimír MotyčkoviJasoní odysea při putování českou krajinou / Alois Pavlíčko
Proměny ptačí migrace / Alena Říhová
Fakultativní migranti: sojka obecná / Alena Říhová
Neuvěřitelná rozmanitost spermií v živočišné říši / Eliana Pintus, Martin Kadlec
Opeření vystěhovalci: ostatní pěvci / Tomáš Grim
Divoké vody na moravsko-slezské hranici / Jakub Hloušek
Černohorskou rozsochou do zimní krkonošské tundry / Martin Janoška
Výsledky letošní fotosoutěže
Libocké mokřady / Jan Moravec
V mrazivém království / Denisa Mikešová
Proměnlivé, pestré, překvapivé – to je počasí / Monika Tošenovská, Monika Vraštilová
Černohorskou rozsochou do zimní krkonošské tundry
Krkonošská tundra bývá nejvíce skloňovaná v souvislosti se vzácnou květenou. Svou pravou nehostinnou a mrazivou tvař však získává především v zimě, kdy ji aspoň na jednu třetinu roku pokryje až dvoumetrový sněhový příkrov. Do bílých zasněžených pláni, které jako jediné v Česku připomínají skutečné polární oblasti, vede překrásná cesta krkonošskou rozsochou z Černé hory.Co potkáte na zahradě 1.
Jistě se všichni shodneme na tom, že zahrady jsou různé. Jinak vypadá zámecká zahrada přecházející postupně anglickým parkem ve volnou krajinu, jinak městská předzahrádka s několika trsy pečlivě ošetřovaných trvalek, jinak klášterní zahrada plna léčivých bylin a úplně jiná je zahrada v satelitním městečku s bazénem plným chlorované vody a „anglickým“ trávníkem zastřiženým přesně na 2,5 cm.Jiná je i zahrada za venkovskou usedlosti, na kterou navazuje starý sad, často se stoletými hrušněmi a věkovitými lískami. A jinak vypadá i zahrada v zahrádkářské kolonii, kde se její majitele snaží vypěstovat co nejvíce zeleniny a ovoce, aby nebyli odkázáni na produkty dovážené do supermarketů často přes polovinu světa. Výčet druhů zahrad není pochopitelně ani zdaleka úplný, ale přes všechny rozdíly mají jedno společné – kromě jejich majitelů v nich žije nepřeberné množství živých tvorů, často od lidských partnerů nenáviděných a všemi dostupnými prostředky hubených, jindy tolerovaných a v některých případech dokonce hýčkaných. Všichni bez rozdílu jsou však nesmírně zajímaví a stoji za to se s nimi seznámit blíže.
Fakultativní migranti: sojka obecná
Přestože mnoho ptáků každoročně podniká typicky podzimní a jarní tah, řízený biologickými hodinami, někteří opeřenci migruji nepravidelně v důsledku nepříznivých podmínek. Vycestovat je nejčastěji přinutí nedostatek potravy. A ačkoliv mnozí se za ní pachtí celoročně, často se objevuji jako (ne)čekaná vánoční nadílka. Kdoví, kdo z nich nás překvapí letos?
reklama