PR článek
Zužitkujte dešťovou vodu a stát vás odmění
Boj se suchem díky lepšímu hospodaření s vodou
Sucho už dávno není problémem jenom na daleké Sahaře. Čím dál častěji se s ním potýká také Česká republika. Ministerstvo životního prostředí problém sucha aktivně řeší. Už podruhé v tomto roce spustilo dotační program „Dešťovka“, který má motivovat občany k šetrnému zacházení s pitnou vodou a efektivnějšímu využívání užitkové/dešťové vody. V druhé vlně vyčlenilo ministerstvo pro žadatele o dotace 200 milionů korun. Ty zamíří především k těm, kteří se rozhodnou na svůj pozemek postavit nádrž na dešťovou vodu.
Nesplachujte WC pitnou vodou
Češi patří mezi jeden z mála národů, který splachuje WC pitnou vodou. Bohužel se jedná o plýtvání cenným zdrojem vody, který má primárně sloužit k pití nebo na vaření. Na splachování, sprchování, mytí podlahy, nádobí, praní nebo zalévání bohatě poslouží zachycená dešťová voda. Napustíte s ní také bazén nebo umyjete auto. V období sucha se na vás nebudou vztahovat obecní zákazy o zastavení zalévání nebo napouštění bazénů. Částečně se stanete také nezávislými na kolísavých cenách vody.
Jak získáte dotace na realizaci?
• Nechte si zpracovat odborný posudek.
• Vyplňte a odešlete elektronickou žádost o finanční podporu.
• Ministerstvo následně rozhodne o vyhovění žádosti a pošle vám smlouvu o poskytnutí finanční dotace.
• Po doručení smlouvy obdržíte peníze na váš bankovní účet.
Voda, kterou využijete doma
S dešťovou vodou se vám podaří ušetřit až 50 % pitné vody v domácnosti. To je nejenom velmi ekologické řešení, ale také tím snížíte finanční zatížení domácího rozpočtu. Možná jste dosud používali nadzemní sudy, do kterých jste zachytávali dešťovou vodu z okapů. Ta vám ovšem sloužila pouze na zálivku nebo mytí automobilu. Vodu z kvalitní nádrže na dešťovou vodu můžete ovšem využívat i v domácnosti. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že díky strategickému umístění pod zemí si voda zachová teplotu pod 16 stupňů a nedojde k přemnožení bakterií a znehodnocení vody.
Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí v několika provedeních. Nejčastěji narazíte na samonosné nádrže, nádrže k obetonování nebo dvouplášťové nádrže. Jejich výběr záleží na terénu a půdě, která se nachází na vašem pozemku. Pokud si výběrem nejste jistí, obraťte se na nasejimky.cz, kde vám odborníci poradí, jaká nádrž by byla právě pro vás nejlepší.
reklama