https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-zuzitkujte-destovou-vodu-a-stat-vas-odmeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Zužitkujte dešťovou vodu a stát vás odmění

12.12.2017 11:20
K čemu slouží nádrže na dešťovou vodu a proč představují lepší alternativu než nadzemní sudy? Zjistěte všechny výhody, které s sebou zachytávání dešťové vody přináší.
 

Boj se suchem díky lepšímu hospodaření s vodou

Sucho už dávno není problémem jenom na daleké Sahaře. Čím dál častěji se s ním potýká také Česká republika. Ministerstvo životního prostředí problém sucha aktivně řeší. Už podruhé v tomto roce spustilo dotační program „Dešťovka“, který má motivovat občany k šetrnému zacházení s pitnou vodou a efektivnějšímu využívání užitkové/dešťové vody. V druhé vlně vyčlenilo ministerstvo pro žadatele o dotace 200 milionů korun. Ty zamíří především k těm, kteří se rozhodnou na svůj pozemek postavit nádrž na dešťovou vodu.

Nesplachujte WC pitnou vodou

Češi patří mezi jeden z mála národů, který splachuje WC pitnou vodou. Bohužel se jedná o plýtvání cenným zdrojem vody, který má primárně sloužit k pití nebo na vaření. Na splachování, sprchování, mytí podlahy, nádobí, praní nebo zalévání bohatě poslouží zachycená dešťová voda. Napustíte s ní také bazén nebo umyjete auto. V období sucha se na vás nebudou vztahovat obecní zákazy o zastavení zalévání nebo napouštění bazénů. Částečně se stanete také nezávislými na kolísavých cenách vody.

Jak získáte dotace na realizaci?

• Nechte si zpracovat odborný posudek.
• Vyplňte a odešlete elektronickou žádost o finanční podporu.
• Ministerstvo následně rozhodne o vyhovění žádosti a pošle vám smlouvu o poskytnutí finanční dotace.
• Po doručení smlouvy obdržíte peníze na váš bankovní účet.

Voda, kterou využijete doma

S dešťovou vodou se vám podaří ušetřit až 50 % pitné vody v domácnosti. To je nejenom velmi ekologické řešení, ale také tím snížíte finanční zatížení domácího rozpočtu. Možná jste dosud používali nadzemní sudy, do kterých jste zachytávali dešťovou vodu z okapů. Ta vám ovšem sloužila pouze na zálivku nebo mytí automobilu. Vodu z kvalitní nádrže na dešťovou vodu můžete ovšem využívat i v domácnosti. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že díky strategickému umístění pod zemí si voda zachová teplotu pod 16 stupňů a nedojde k přemnožení bakterií a znehodnocení vody.

Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí v několika provedeních. Nejčastěji narazíte na samonosné nádrže, nádrže k obetonování nebo dvouplášťové nádrže. Jejich výběr záleží na terénu a půdě, která se nachází na vašem pozemku. Pokud si výběrem nejste jistí, obraťte se na nasejimky.cz, kde vám odborníci poradí, jaká nádrž by byla právě pro vás nejlepší.


reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist