https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pres-200-europoslancu-vyzyva-unijni-vlady-k-embargu-na-rusky-plyn-ci-ropu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přes 200 europoslanců vyzývá unijní vlády k embargu na ruský plyn či ropu

5.4.2022 11:34 | ŠTRASBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
K úplnému embargu na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí do EU či odpojení všech ruských bank od bankovního systému SWIFT vyzvalo evropské vlády přes 200 europoslanců. Na twitteru to oznámil někdejší belgický premiér a iniciátor výzvy, europoslanec Guy Verhofstadt. Členové Evropského parlamentu ve výzvě mimo jiné požadují okamžité svolání zasedání Evropské rady.
 

"Po odhalení hrozivých ruských válečných zločinů v Buče, po neustávajícím ničení Mariupolu a kvůli deportaci tisíců ukrajinských občanů do Ruska nutně potřebujeme zesílit sankce proti Putinovu zločinnému režimu," píše se ve výzvě, kterou v plném znění zveřejnila česká europoslankyně Dita Charanzová. Podepsaná je pod ní mimo jiné i její kolegyně Martina Dlabajová, napsala ČTK její kancelář.

Europoslanci kromě odpojení ruských bank a embarga na ruské suroviny navrhují i uzavření všech evropských přístavů pro ruská plavidla a zboží, rozšíření sankčnímu seznamu ruských oligarchů, činitelů a státních zaměstnanců.

Zhruba třetina z celkového počtu členů Evropského parlamentu podepsaných pod výzvou také chce Ukrajině na obranu před ruskými jednotkami poslat další vojenské vybavení a zbraně včetně tanků a jiných obrněných vozidel, protilodních střel či sofistikovanější systémy protivzdušné obrany.

EU již proti Moskvě kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zavedla čtyři balíky sankcí. Od systému SWIFT ve spolupráci se západními spojenci odstřihla velké ruské banky, zakázala investice do ruské energetiky či znemožnila ruským letadlům využívat unijní vzdušný prostor. Na sankčním seznamu se ocitlo více než 800 činitelů, oligarchů či manažerů.


reklama

 
Nina Mrnková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist