V Jeseníkách pobývá vlk. Na začátku roku jej zachytila fotopast
Videozáznam pochází z fotopasti místního obyvatele. Ten poslal záběry zvířete nápadně připomínající vlka hned po jejich pořízení k identifikaci odborníkům, kteří v Jesníkách právě provádějí monitoring velkých šelem.
„Informace o záznamu vlka se k nám dostala během několika hodin od jeho průchodu před fotopastí. Pochopitelně jsme toho využili a podařilo se nám přímo v terénu zkontrolovat charakteristickou stopní dráhu, změřit délku kroku i velikost samotné stopy. Všechny zaznamenané parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu,“ popisuje Petr Šaj, zoolog z CHKO Jeseníky.
Z jediného pozorování se zatím nedá určit, zda se jedná o osamoceně migrujícího vlka nebo se usídlil v místě trvale. Pro lesníky je to podle Tomáše Pospíšila, ředitele Krajského ředitelství Lesů ČR každopádně dobrou zprávou. „Jak ukazují vědecké poznatky, mají velké šelmy pozitivní vliv na rovnováhu v celém přírodním prostředí. Zvěř v lesích změní chování, zlepší se její zdravotní stav a kondice, sníží se škody na lesních porostech a zvýší se i podíl jiných náročnějších dřevin,“ vysvětluje. Podle ochránců přírody přítomnost vlka v zásadě nebrání ani rozumnému mysliveckému hospodaření.
Monitoring šelem v Jeseníkách probíhá celou zimu. Ochránci přírody oceňují také pomoc veřejnosti, od které získávají hlášení o pobytových znacích, které by mohly patřit vlkovi či rysovi. „I nadále budeme rádi za zaslání neobvyklé stopy s měřítkem či jiného pobytového znaku na email stopy@selmy.cz,“ dodává koordinátor monitoringu šelem v Jeseníkách Jiří Beneš z Hnutí DUHA Olomouc.
Vlk byl v Jeseníkách vyhuben v roce 1908. Ojediněle se psovitá šelma vyskytovala na území Jeseníků i po druhé světové válce. Posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách je zastřelený jedinec z roku 2005 nedaleko Břidličné na Bruntálsku.
Nově zjištěný výskyt vlka v Jeseníkách povrzuje postupný návrat velkých šelem do české krajiny. V loňském roce ochránci přírody prokázali už druhé rozmnožování smečky na Dokesku, vlci byli pozorováni také na Broumovsku nebo v Javorníkách.
Vlk obecný se v Jeseníkách běžně lovil ještě v druhé polovině 19. století. Vyhuben byl v roce 1908, kdy je u Zábřehu datován poslední zástřel. Velmi ojediněle se tato psovitá šelma na území Jeseníků začala vracet po druhé světové válce. Posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách je zastřelený jedinec z roku 2005 nedaleko Břidličné. Žijí v Jeseníkách vlci a rysi? Na tuto otázku hledají odpověď odborníci z Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Správou CHKO Jeseníky, Lesy ČR a Českým svazem ochránců přírody. Dvouleté zkušenosti a poznatky ze života smečky sledované na Dokesku v severních Čechách potvrzují, že vlk je velmi plaché zvíře, které se přímému kontaktu s lidmi raději vyhýbá. Případné setkání ve volné přírodě je nezapomenutelným zážitkem na celý život, nikoliv důvodem k obavám. Monitoring velkých šelem a kočky divoké v Jeseníkách probíhá v rámci projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska „Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000“ (více na monitoring.selmy.cz).reklama