https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-foldyna-beskydy-cekaji-na-svuj-dum-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Foldyna: Beskydy čekají na svůj „Dům přírody“

1.9.2014
Návštěvnické Centrum Mittersill Hohe Tauern Rakousko
Návštěvnické Centrum Mittersill Hohe Tauern Rakousko
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | www.nationalpark.at
Po vzoru vyspělých zemí v oblasti ochrany přírody (Rakousko, Švédsko, Kanada, ...) je jedním z nástrojů Ministerstva životního prostředí v rámci dlouhodobé strategie ČR z hlediska šíření osvěty a budování pevného vztahu člověka k přírodě program návštěvnických center "Domy přírody".
 

Základní filozofií je, že v každé chráněné oblasti ČR má vzniknout jedno takovéto centrum, které zvyšuje povědomí o základních principech a důvodech ochrany přírody a krajiny, vzbuzuje zájem a vytváří pozitivní vztah návštěvníků k navštívenému místu i obecně k ochraně přírody a krajiny a informuje různými prostředky veřejnost o fenoménech představovaného chráněného území; nosným prvkem je trvalá interaktivní expozice o přírodě a krajině chráněného území v interiéru a exteriéru. Více obecných informací o programu "Domy přírody" a důvodech jejich vzniku se můžete dozvědět na http://www.ochranaprirody.cz/dum-prirody. Řídícím orgánem programu je Ministerstvo životního prostředí skrze svou organizační složku - Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR.

Hlavní architektonickou podstatou je zakomponování celého areálu do okolní krajiny a vytvoření dojmu beskydského hřebene
Hlavní architektonickou podstatou je zakomponování celého areálu do okolní krajiny a vytvoření dojmu beskydského hřebene
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Člověk se nejprve musí naučit plavat, než se může potápět. Podobný princip platí také u "Domů přírody", které mají člověka před samotným vstupem do přírody nejprve naučit, jak se v ní chovat, pohybovat a pečovat o ni, co v ní je výjimečného a jak to pozorovat, jaké v ní platí fyzikální a jiné zákonitosti, jaká je její historie vzniku a další a další.

Program běží již od roku 2009 a k dnešnímu dni je v provozu nebo před dokončením osm „Domů přírody“ v nejrůznějších koutech republiky (např. Třeboňsko, Slavkovský les, Poodří, Moravská kras,...).

Největší Chráněnou krajinnou oblastí České republiky je CHKO Beskydy. Jedním z unikátů Beskyd v celorepublikovém měřítku je skutečnost, že jsou součástí rozsáhlého pásmového pohoří Karpat, které jsou největším evropským pohořím. „Dům přírody Beskyd“ v největší CHKO ČR a v blízkosti jedné z nejzalidněnějších českých aglomerací – Ostravska – ale dosud chybí.

Dnes je však již velmi reálná šance, že by se jej za již získané podpory a spolupráce všech základních partnerů a řídících orgánů (Ministerstvo životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy) mohlo podařit v dohledné době zrealizovat.

Tým, který celý záměr připravuje, se rozhodl návrh přihlásit do letošního ročníku Young Architect Award
Tým, který celý záměr připravuje, se rozhodl návrh přihlásit do letošního ročníku Young Architect Award
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nosným pilířem záměru není stavba na zelené louce, ale elegantní transformace dnes již bohužel nevyužitého původně výrobně-zemědělského areálu přímo v CHKO, který nabízí naprosto variabilní možnosti pro nové funkční využití a provozní řešení. Myšlenkou architekta je maximálně využít stávající prostorové uspořádání i konstrukce a nenásilným způsobem je dotvořit tak, aby vyhovovaly potřebám „Domu přírody Beskyd“, které jsou značnou měrou definovány manuálem vydaným MŽP. Urbanismus areálu je zcela ponechán a nápaditou formou přetváří původní funkční plochy do expozic a zázemí se stejnými prostorovými nároky a vazbami jako tomu bylo při původním využití. Z produkčních ploch vznikají expozice na téma „louky a pastviny“, umělé vodní nádrže se již přirozeně staly vodními biotopy a budou prezentovat vodní svět, přilehlý les zase návštěvníkovi názorně ukáže hlavní přírodní prvek Beskyd. Vše je logicky doplněno srdcem celého areálu - vnitřními interaktivními expozicemi a dalšími návštěvnickými službami (konferenční sál, EVVO, věda, výzkum,…). Stávající konstrukce všech staveb, zejména halového systému, jsou také v maximální míře ponechány a doplněny o dodatečné podružné konstrukce, jakési nové vnitřnosti reinkarnovaného organismu.

Hlavní architektonickou podstatou je zakomponování celého areálu do okolní krajiny a vytvoření dojmu beskydského hřebene. Výrazovými prostředky jsou zelené reliéfní střechy, přírodní materiály, ponechání a doplnění stávající vzrostlé zeleně.

Nosným pilířem záměru není stavba na zelené louce, ale elegantní transformace dnes již bohužel nevyužitého původně výrobně-zemědělského areálu přímo v CHKO
Nosným pilířem záměru není stavba na zelené louce, ale elegantní transformace dnes již bohužel nevyužitého původně výrobně-zemědělského areálu přímo v CHKO
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jedním z klíčových bodů realizace „Domu přírody Beskyd“, jehož maskotem je rys ostrovid, je podpora u široké veřejnosti zejména v regionu. Spolu s vedením Správy CHKO Beskydy a v čele s autorem architektem Martinem Foldynou se proto tým, který celý záměr připravuje, rozhodl návrh přihlásit do letošního ročníku Young Architect Award a využít tento moment k propagaci myšlenky. Každé zviditelnění totiž může pomoci k získání silných partnerů a výsledné úspěšné realizaci a provozu. Beskydy si svůj "Dům přírody" bezpochyby zaslouží.

Na webových stránkách http://www.youngarchitectaward.cz/2014/cz/prihlaseni.asp?co=1 probíhá až do 10. září hlasování o "Cenu veřejnosti". Staňte se součástí realizačního týmu, hlasujte pro návrh S35 a postavte tak s námi „Dům přírody Beskyd“.


reklama

 
Martin Foldyna
Autor je architekt a beskydský rodák
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist